Brassica elongata (Brassicaceae) bitkisinde fenolik madde içeriği ve antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
Determination of phenolic substance content and antioxidant capacity of Brassica elongata (Brassicaceae) plants
  1. Tez No: 959252
  2. Yazar: CAN KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TERZİ, PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Brassicaceae familyası, dünya genelinde en yaygın tüketilen bitki grupları arasındadır. Çeşitli fenolik bileşikleri nedeniyle, araştırmalar giderek potansiyel farmakolojik uygulamalarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada, Brassica elongata'nın yaprak, çiçek ve meyve dokularından elde edilen metanol ekstraktlarının toplam fenolik ve flavonoid içeriğini ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Özütlerin antioksidan kapasitesini test etmek için radikal süpürme yeteneği (DPPH), metal iyonu indirgeme potansiyeli (CUPRAC ve FRAP) ve toplam antioksidan kapasite (fosfomolibden) testleri dahil olmak üzere dört test kullanılmıştır. Ayrıca, mevcut fenolik bileşikleri tanımlamak için sıvı kromatografisi-tandem kütle spektrometrisi (LC-MS/MS) kullanılmıştır. Bulgular, yaprak özütlerinin en yüksek toplam fenolik ve flavonoid içeriğini sergilediğini, en yüksek içeriğin yaprak (sırasıyla 61,4 mg GAE/g özüt ve 53,2 mg KE/g ekstrakt), çiçek (sırasıyla 31,7 mg GAE/g özüt ve 29,6 mg KE/g ekstrakt) ve meyve (21,2 mg GAE/g ekstrakt ve 44,1 mg KE/g ekstrakt) ekstraktlarından elde edildiğini ortaya koymuştur. Yaprak ekstraktı (221,1 mg AAE/g ekstrakt), çiçek (162,3 mg AAE/g ekstrakt) ve meyve (165,8 mg AAE/g ekstrakt) ekstraktlarından önemli ölçüde daha yüksek toplam antioksidan aktivite göstermiştir. En yüksek DPPH temizleme aktivitesi çiçek (58,6 mg TE/g ekstrakt) ve yaprak (56,9 mg TE/g ekstrakt) ekstraktlarından elde edilmiştir. En yüksek FRAP değerleri çiçek ekstraktlarında (17,3 mg TE/g ekstrakt) belirlenirken, bu değeri meyve (14,8 mg TE/g ekstrakt) ve yaprak ekstraktı (10,9 mg TE/g ekstrakt) takip etmiştir. Diğer taraftan, en yüksek CUPRAC değeri yaprak ekstraktında (0,48 mM TE/g ekstrakt) belirlenirken, bu değerler çiçek ve meyve ekstraktlarında sırasıyla 0,37 mM TE/g ekstrakt ve 0,33 mM TE/g ekstrakt olarak belirlenmiştir. Tüm dokularda en baskın fenolik bileşik olarak hiperozit belirlenirken en yüksek konsantrasyon (897,7 g/g ekstrakt) yaprak dokularında belirlenmiştir. Mevcut çalışma, B. elongata bitkisinin önemli antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve terapötik amaçlar için yeni bir doğal antioksidan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Brassicaceae family is among the most widely consumed plant groups worldwide. Due to its various phenolic compounds, research is increasingly focused on their potential pharmacological applications. This study aimed to investigate the total phenolic and flavonoid content and antioxidant properties of methanol extracts obtained from leaf, flower and fruit tissues of Brassica elongata. Four tests were used to test the antioxidant capacity of the extracts, including radical scavenging ability (DPPH), metal ion reduction potential (CUPRAC and FRAP) and total antioxidant capacity (phosphomolybdenum) tests. Furthermore, liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) was utilized to identify the phenolic compounds present. The findings revealed that leaf extracts exhibited the highest total content of polyphenols and flavonoids, with highest content obtained from leaf (61,4 mg GAE/g extract and 53,2 mg QE/g extract, respectively), flower (31,7 mg GAE/g extract ve and 29,6 mg QE/g extract, respectively), and fruit (21,2 mg GAE/g extract and 44,1 mg QE/g extract). Leaf extract (221,1 mg AAE/g extract) exerted significantly higher total antioxidant activity than those of flower (162,3 mg AAE/g extract) and fruit (165,8 mg AAE/g extract) extracts. Highest DPPH scavenging activity was obtained from flower (58,6 mg TE/g extract) and leaf (56,9 mg TE/g extract) extracts. The highest FRAP values were determined in flower extracts (17,3 mg TE/g extract), followed by fruit (14,8 mg TE/g extract) and leaf extracts (10,9 mg TE/g extract). On the other hand, the highest CUPRAC value was determined in leaf extracts (0,48 mM TE/g extract), while these values were determined as 0,37 mM TE/g extract and 0,33 mM TE/g extract in flower and fruit extracts, respectively. While hyperoside was determined as the most dominant phenolic compound in all tissues, the highest concentration (897,7 g/g extract) was determined in leaf tissues. The current study demonstrated that B. elongata plants possesses significant antioxidant capabilities and could be uesd asa novel natural antioxidant for therapeutic purposes.