Bilişim çağının müzecilik çalışmalarına etkileri
A research on effects of the information age in field of museology
  1. Tez No: 620621
  2. Yazar: CEM ONUR ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Müzecilik, Science and Technology, Museology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İçinde bulunduğumuz zaman dilimi, Bilişim Çağı (İngilizce Information Age; Almanca Informationszeitalter) olarak adlandırılmaktadır. Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin, insanlık tarihinin yönünü yeniden belirlediği bir döneme karşılık gelmektedir. Bu gelişimlerin; kayıt altına alma, tasnif etme, ayrıştırma, işaretleme, tanımlama, takip etme ve gözetleme alanlarında getirdiği yenilikler müzecilik çalışmalarında büyük değişimlere yol açmıştır. Bu çalışmada müzelerde kullanılan ve kullanılması planlanan yeni teknolojiler araştırılarak, müzelerde yeni sergileme ve sunuş tekniklerinin ortaya çıkışı, değişen etkileşim metotları ve müzecilik alanında ortaya çıkan çarpıcı yenilikler ele alınmıştır. Bilişim Çağı'nın müzelere ve müzecilik anlayışına getirdiği yenilikler ve prosedürlerin, müzecilik sektöründe kendine ne gibi bir yer edindiği incelenmiştir. Bu değişim ve gelişmeler; müzecilik sektöründeki klasik yaklaşımları kapsayan çalışmaların büyük ölçüde değişmesine yol açmıştır. Değişen modern müze teknolojileri ile yeni müzecilik anlayışları yeni oluşumlar ile Müze çalışmalarında modası geçmiş eski yöntem ve teknikler hakkında farkındalık sağlamak, hızla değişen günümüz müzeciliği açısından önem arz etmektedir. Tezin oluşturulmasında; hazırlanmış olan makalelerden ve araştırmalardan yararlanılmıştır. Bu çalışma, yeni teknolojilerin müzelerin ziyaretçileriyle etkileşimlerini hangi alanlarda ne şekillerde değiştirdiğini ve değiştireceğini gözler önüne sermek amacı ile hazırlanmıştır. Çalışma içerisinde yurtiçi ve yurt dışı müzeler incelenmiştir. Bilişim Çağı'nın getirdiği yeni teknolojileri çoğu müzenin birbirinden farklı şekillerde kullanmakta olduğu görülmüştür. Müzelerde teknoloji destekli uygulamaların benzer ve farklı yönlerinin tanımlanmasının müzecilik çalışmalarını yeni boyutlara taşıyacağı inancı ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The era we are in is named as Information Age. It stands for an era which features a major redirection in the economic, social and scientific fields influenced by the developments in informatics and telecommunications. In this work, breakthroughs in new technologies, new exhibition and presentation techniques, changes in interaction methods and stunning innovations in museology field will be examined, which leading us to innovations and difficulties caused by the Information Age in the museology field. Conventional approaches in museology field are subjected to evolve greatly with these changes and developments. It is considered important that to create awareness on the changing perspectives, develop new museology understandings in the museology sector in today's constantly changing environment. The purpose of this research is to reveal effects of the new technologies on museums and museum- visitor interactions and to explain how and why it occurs. In creation of this work, previous works in forms of articles, theses and researches made use of. In this research, both domestic and universal museums are reviewed and their application areas of modern technology are compared. It's observed that most of the museums are using new technologies in much different ways than each other. In belief of enhancing museum studies into new levels, uses of both similar and different advanced technological applications in museums are defined and reviewed in this work.