Bilişim teknolojilerinin terör ve harp amaçlı kullanımı
The use of information technologies in aims of warfare and terrorism
- Tez No: 204482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M ANAB L M DALILET Ş M B L MLER YÜKSEK L SANS PROGRAMIB L Ş M TEKNOLOJ LER N N TERÖR ve HARP AMAÇLI KULLANIMIÖZETçinde bulunduğumuz bilgi çağının bir sonucu olarak ortaya çıkan bilişimteknolojileri, artık hayatımızın her alanında aktif olarak yer almaktadır. Günümüzdebir kişinin evini hiç terk etmeden işini yapması, alış veriş yapması, yatırım hesaplarıarasında para transferinde bulunması, okula giden çocuğunun derslerindeki başarıdurumunu takip etmesi, taraftarı olduğu takımın maçına yada gitmek istediği bir oyunabilet alması, binlerce kilometre uzaktaki akrabaları ile görüntülü iletişim kurması vb.bir çok işlemi gerçekleştirmesi mümkündür.Bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesi, bizi gün geçtikçe onlara karşı dahabağımlı hale getirmektedir. Bu bağımlılık, hayatımızı çok kolaylaştırmıştır ancakfarkında olmamız gereken bir şey vardır ki hayatımızı kolaylaştırmak içinkullandığımız bu sistemler istendiğinde büyük birer silaha dönüşebilirler.Bilgi savaşı ve siber terörizm çağın en büyük tehlikelerinden biridir. Bilişimsistemleri ordular tarafından harp amaçlı, devletler tarafından bilgi çalma amaçlı,teröristler tarafından eylem yapma amaçlı kullanılabilirler.Kişiler, devletler, şirketler ve ordular yeni nesil savaşlara ve terör saldırılarınahazırlıklı olmalı, sistemlerini saldırılara karşı korunmalı hale getirmelidirler.Tezi Hazırlayan : Devrim ÇINARTez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Kerim KARAGÖZTez Kabul Tarih ve No : 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri :Doç Dr. Fusun ALVER, Yrd. Doç. Dr. Kerim KARAGÖZ,Yrd. Doç Dr. Betül PAZARBAŞI
Özet (Çeviri)
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M ANAB L M DALILET Ş M B L MLER YÜKSEK L SANS PROGRAMITHE USE OF INFORMATION TECHNOLOGIES IN AIMS OF WARFARE andTERRORISMABSTRACTAs a result of the information age that we now live in, information technologiestake an active place in our whole life. Today it is possible for a person to do his job, doshopping, transfer money in his financial accounts, see his child?s success at the school,buy a ticket for his favourite team?s match or for a play which he wants to go, havevideo conference with his parents who are thousands of miles away from him withoutleaving his home.The fast growth of the information technologies is making us dependent to them.This dependence makes our life easier but we must see that, these systems -which we useto make our life easy- may turn to harmful weapons if wanted.Information warfare (IW) and cyber terrorism are nearly the biggest danger inthis age. Information technologies can be used as a war objective by the armies, as aninformation thief by governments and as an action objective by terrorists.People, governments, companies and armies should be ready for the newgeneration of wars and terrorist attacks and they should have their systems shielded.Tezi Hazırlayan : Devrim ÇINARTez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Kerim KARAGÖZTez Kabul Tarih ve No : 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri : Doç Dr. Fusun ALVER, Yrd. Doç. Dr. Kerim KARAGÖZ,Yrd. Doç Dr. Betül PAZARBAŞI