Uşak bölgesinde Ehrlichia canis enfeksiyonun prevelansı ve enfekte köpeklerde klinik, hematolojik ve biyokimyasal bulguların araştırılması
The prevalance of Ehrlichia canis infection in Usak Region and investigation of clinical, haematological and biochemical findings in infected dogs
  1. Tez No: 620623
  2. Yazar: BÜLENT ÜNGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya çapında yaygın olarak görülen köpek erlişiyozisi Ehrlichia canis adı verilen bakteriyel bir patojen tarafından oluşturulur. Veteriner pratikte erlişiyozisin prevalansı coğrafik bölgelere göre değişiklik arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; Uşak Bölgesi'nde köpek erlişiyozisinin prevalansı ile birlikte klinik, hematolojik ve biyokimyasal bulguları saptamaktır. Uşak İli'nde 6 farklı bölgede bulunan toplam 100 köpek Ehrlichia canis varlığı açısından araştırıldı. Erlişiyozis saptanan 7 hayvanda (%7) anoreksi, kilo kaybı, zayıflık, ateş ve lenfadenopati en sık görülen klinik bulgulardı. Bu çalışmada erlişiyozisli köpeklerde en sık tespit edilen hematolojik bulgular anemi, trombositopeni ve lökopeni idi. Hipoalbuminemi ile alkalen fosfataz ve alanin aminotransferaz enzim aktivitelerindeki artışlar erlişiyozisli köpeklerde en sık görülen biyokimyasal değişiklikler olarak kaydedildi. Bu çalışma, Türkiye'de Uşak Bölgesi'nde köpek erlişiyozisinin klinik, hematolojik ve biyokimyasal bulgularla birlikte prevalansının saptandığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
An important diseases with a world wide distribution canine ehrlichiosis is caused by a bacterial pathogen named Ehrlichia canis. The prevalence of ehrilchiosis in veterinary practice can vary depending on the geographic locations. The objective of this study was detected clinical, hematological and biochemical findings of canine ehrlichiosis along with determining prevalence of the disease in Uşak Region in Turkey. A total of 100 dogs located in five different regions of Uşak Province were examined for the presence of Ehrlichia canis in this study. The the most obvious clinical signs in ehrlichiosis detected 7 animals (7%) were anorexia, weight loss, weakness, pyrexia and lymphadenopathy. Anemia, thrombocytopenia and leukopenia were the most frequently encountered haematological abnormalities in dogs with ehrlichiosis in the present study. Hypoalbuminemia, increased activities of alkaline phosphatase, alanin amino transferase, and gammaglutamyl transferase were served as most commonly seen serum biochemical abnormalities in the dog with ehrichiosis. This was the first study to determined the prevalence of canine ehriliciosis along with clinical, hematological and biochemical findings in Uşak Region in Turkey.