Yaşlıların hastane fiziksel ortamına bağlı yaşadığı sorunlar ve etkileyen faktörler
The problems of the elderly related to the hospital physical environment and the factors affecting
- Tez No: 620630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, yaşlı bireyin hastanenin fiziksel ortamına bağlı yaşanan sorunlar ve yaşam kalitesiyle birlikte etkileyen faktörleri tespit etmektir. Araştırma kesitsel tipte olup, 2019 yılında Bozok Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi ile Yozgat Şehir Hastanesine başvuran 65 yaş ve üstü yaşlılar arasında yapılmıştır. Minimum örneklem büyüklüğü n=384 olarak hesaplanmış araştırmaya 400 birey alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik veri formu, yaşam kalitesi kısa formu (SF12) ve hastane içi ve çevresi fiziki düzenlemelerin uygunluğunu belirleyen anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Anketler, araştırmacı tarafından görüşmeci aracılığıyla doldurulmuştur. Hastane içi ve çevresi fiziki düzenlemelerin 2/3‟den fazlası yeterli olarak kabul edilmiştir. Veriler SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Yeterli olma düzeyi kikare testi ve binary lojistik regresyon ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılanların %47,3‟ü kadın, %67,5‟i evli, %48,3‟ü 65-69 yaş grubunda, %22,3‟ü okur-yazar değil, %67,3‟ü eş ve/veya çocukları ile birlikte yaşamakta, %80,5‟nin en az 1 kronik hastalığı bulunmakta ve %65,5‟i yardımcı araç kullanmaktadır. Fiziksel ve ruhsal sağlık puan ortalaması sırasıyla 37,94 ve 41,85‟dir. Yaşlıların %74,8‟i hastane içi, %25,0‟i hastane çevresi fiziki düzenlemeler için yeterli düzeyde olduğuna dair görüş belirtirken, %67,0‟si hastane içi ve %23,8‟i hastane çevresi düzenlemelerin güvenlik ve konforu için olumlu görüş bildirmiştir. Hastane içi düzenlemeleri yeterli düzeyde güvenli ve konforlu bulma olasılığı, şehir hastanesine başvuranlar, erkekler, evliler, il merkezinde yaşayanlar, fiziksel sağlık puanı yüksek olanlar arasında daha yüksek saptanmıştır. Yaşlıların 3/4‟ü hastane içi, 1/4‟ü hastane çevresi fiziki düzenlemelerin yeterli düzeyde olduğunu belirtmiştir. Yaşlılar, bu düzenlemeleri benzer oranda güvenli ve konforlu olarak değerlendirmiştir. Yaşlıların fiziksel yaşam kalitesi yükseldikçe hastaneyi fiziksel olarak daha yeterli değerlendirirken, ruhsal yaşam kalitesi ile bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems experienced by the elderly due to the hospital physical environment and the factors affecting including quality of life. The study was cross-sectional and was performed among elderly people aged 65 years and over who applied to Bozok University Health Application and Research Center Hospital and Yozgat City Hospital, in 2019. The study whose sample size was calculated as n = 384,was included 400 individuals.. Results was obtained with socio-demographic data form prepared by the researcher, short form of quality of life (SF12) and questionnaire determining the appropriateness of physical arrangements in and around the hospital. The questionnaires were completed by the researcher through the interviewer. More than 2/3 of adequate physical arrangements in and around the hospital has been considered as sufficient. Data were evaluated with SPSS program. Adequacy level was analyzed with chi-square test and binary logistic regression. Forty-nine point three percent of the participants was woman, 67.5% was married, 48.3% was in the 65-69 age group, 22.3% was illiterate, 67.3% lives spouses and / or with their children, 80.5% has at least one chronic disease and 65.5% uses assistive means. The average physical and mental health score is 37.94 and 41.85, respectively. %74,8 of the elderly say that in-hospital arrangements, 25,0% of the elderly say that around the hospital arrangements are sufficient, 67,0% of them give a positive opinion about safety and comfort of in-hospital arrangements and 23,8% of them give a positive opinion about safety and comfort of around hospital arrangements. The probability of finding in-hospital arrangements sufficiently safe and comfortable was found to be higher among those who applied to city hospitals, men, married, people living in the city center and those with high physical health scores. Three quarters of elderly stated that in-hospital physical arrangements and ¼ of them stated that around hospital physical arrangements are sufficient. The elderly considered these arrangements to be equally safe and comfortable. As the physical quality of life of the elderly increased, they evaluated evaluated the hospital as physically more adequately, but there was no relationship with the quality of mental life.