Mide adenokarsinom ve helikobakter pilori gastritinde ARIDIA ekspresyonunun karşılaştırılması ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi
Comparison of ARIDIA expression in gastric adenocarcinoma and helicobacter pylori gastritis and relation to clinicopathologic parameters
  1. Tez No: 620631
  2. Yazar: PINAR ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUBA KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gastrik karsinomlar (GK), dünyada ve ülkemizde sık görülen, yüksek mortalite ve morbidite nedeni olan tümörlerdir. GK'de günümüzde en önemli prognositik faktör tümör-lenf nodu-metastaz (TNM) evrelemesidir. Buna rağmen aynı evredeki hastaların bile farklı klinik gidiş göstermeleri aralarındaki moleküler özelliklerdeki farklılıklara bağlıdır. Helikobakter pilori (HP) mikroorganizması, en sık görülen gastrit nedeni olup aynı zamanda GK'ye de neden olmaktadır. Bu çalışmada başka kanser türlerinde de prognostik önemi tartışılan, hastaların prognozlarını öngörmede ve buna göre tedavilerini belirlemede fayda sağlayacağı düşünülen ARID1A'nın önemi ve helikobakter pilori varlığı ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 2007-2017 yılları arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurmuş olan mide adenokarsinom tanısı almış 121 hasta ve helikobakter pilori gastriti tanısı almış 121 hasta dahil edilmiştir. Amacımız, bu vakalarda immünohistokimyasal olarak ARID1A ekspresyonunu belirlemek ve bu ekspresyonun hastaların klinik özellikleri, tümörün yerleşim yeri, tümör çapı, histolojik tipi, tümör derecesi, anjiolenfatik-perinöral invazyon varlığı, HP varlığı, TNM evresi, tanı ya da takipte metastaz varlığı ve hastaların sağkalımı ile ilişkisini inceleyerek prognostik önemini ve kronik inflamasyon derecesi göz önünde bulundurularak seçilen HP gastriti olgularında da Sidney sınıflamasındaki parametrelerin ARID1A ekspresyonu ile ilişkisini değerlendirip gastrik karsinogenezde ARID1A'nın rolünü araştırmaktır. Mide adenokarsinom vakalarının %17,4'ünde ARID1A ekspresyon kaybı izlenmiştir. Ekspresyon kaybı ile TNM kategorileri, anjiolenfatik-perinöral invazyon, evre ve sağ kalım gibi majör prognostik parametreler ve HP varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. HP gastriti vakalarında ARID1A ekspresyon kaybı saptanmamıştır. Sonuç olarak çalışmamızda ARID1A'nın mide adenokarsinomlarında prognostik yerinin olmadığı görülmüştür. Çalışmamızda ayrıca HP gastriti olgularında ARID1A ekspresyon kaybı izlenmemiştir. Literatürdeki çelişkili sonuçların aydınlanması ve bu belirtecin prognoz ve tedavideki rolünün belirlenebilmesi yanısıra HP'nin indüklediği kronik inflamasyonun gastrik karsinoma ilerleyişinde immünohistokimyasal yöntemlerle ARID1A ekspresyon kaybı ile ilişkisini görememiş olsak da standardize teknik yöntemlerin kullanılacağı geniş serilerde yapılacak araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinomas (GK) are common tumors in the world and in our country and cause high mortality and morbidity. The most important prognostic factor in GC is tumor-lymph node-metastasis (TNM) staging. Nevertheless, even the patients at the same stage are different clinical course due to differences in their molecular properties. Helicobacter pylori (HP) microorganism is the most common cause of gastritis and also causes GK. In this study, the importance of ARID1A and its relationship with the presence of helicobacter pylori were investigated in order to predict the prognosis of patients and predict their prognosis. The study included 121 patients with gastric adenocarcinoma and 121 patients with helicobacter pylori gastritis who were admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital between 2007-2017. Our aim is to determine the expression of ARID1A in immunohistochemically in these cases and the clinical characteristics of patients, tumor location, tumor size, histological type, tumor grade, presence of angiolymphatic-perineural invasion, presence of HP, TNM stage, presence of metastasis in diagnosis or follow-up and survival of patients The aim of this study was to evaluate the relationship between the parameters of Sydney classification and ARID1A expression in patients with HP gastritis in terms of prognostic significance and chronic inflammation. ARID1A expression loss was observed in 17.4% of cases of gastric adenocarcinoma. There was no statistically significant correlation between loss of expression and major prognostic parameters such as TNM categories, angiolymphatic-perineural invasion, stage and survival. No loss of ARID1A expression was detected in HP gastritis cases. In conclusion, ARID1A did not have a prognostic location in gastric adenocarcinomas. In our study, no loss of ARID1A expression was observed in HP gastritis cases. In addition to investigating the contradictory results in the literature and determining the role of this marker in prognosis and treatment, as well as the relationship of HP-induced chronic inflammation with gastric carcinoma progression, there is a need for large series to be used in standardized technical methods.