DEĞİŞKEN KALINLIKLI DAİRESEL PLAĞIN STATİK YÜKLEME ALTINDA DÖNEL SİMETRİK EĞİLME ANALİZİ
AXISYMMETRIC BENDING ANALYSIS OF A CIRCULAR PLATE WITH VARIABLE THICKNESS UNDER STATICAL LOADING
- Tez No: 620693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Değişken kalınlıklı dairesel plağın geometrik doğrusal olmayan dönel simetrik eğilme analizi sayısal olarak yapılmıştır. Plak kenarının ankastre ve basit mesnetli olduğu durumların incelendiği bu çalışmada plak malzemesinin homojen ve izotrop olduğu kabul edilmiştir. Plak kenarındaki sınır koşulları ve plağın merkezindeki düzenlilik koşulları sağlanmıştır. Düzgün yayılı transvers disk basınç yükünün etkimesi halinde plağın eğilmesi çalışılmıştır. Plak kalınlığı radyal doğrultuda değişen bir fonksiyonla tanımlanarak sabit hacimli plaklar göz önüne alınmıştır. Sonlu fark yöntemi kullanılarak yapılan hesaplarda yük ve kalınlık parametreleri için duyarlılık analizi yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Kayma şekil değiştirmesinin dikkate alındığı bir plak modeli kullanılarak doğrusal ve doğrusal olmayan analizler arasındaki fark irdelenmiştir. Denklemlerin çözümünde Newton-Raphson yönteminden yararlanılmıştır. Hem deformasyonlar hem de kesit tesirleri bilinmeyen olarak tayin edilmiş ve bu şekilde kesit tesirlerinin doğrudan hesaplanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında iki farklı yaklaşım izlenmiştir: (i) Plağın merkezindeki çökme sabit tutularak dış yükün belirlenmesi ve (ii) Dış yükün sabit tutularak bilinmeyenlerin hesaplanması yoluna gidilmiştir. Deformasyon bileşenlerinin ve kesit tesirlerinin radyal koordinata bağlı değişimleri şekil üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geometrically nonlinear axisymmetric bending analysis of a circular plate of varying thickness has made numerically. Two types of boundary conditions have been considered; simply supported and clamped. Material of the plate has been assumed to be homogeneous and isotropic. The boundary conditions and the regularity conditions have been satisfied. Bending of the plate under transverse uniform pressure load applied over a circular region concentric with the plate has been studied. The thickness of the plate in radial direction has been defined by a function and plates with constant volume have been investigated. Finite difference method has been employed in the study. Sensitivity analysis has been made for parameters of load and thickness. Both linear and nonlinear analyses have been made for a shear deformable plate model. Newton-Raphson method has been used to solve the systems of equations. The unknowns include both deformations and stress resultants. Therefore, the stress resultants have been determined directly. Two solution procedures have been applied: (i) Central deflection has been assigned and the external load has been determined, and (ii) Unknown variables have been determined for a given external load. The variation of deformations and stress resultants versus radial coordinate have been demonstrated graphically.