Türkiye basınında Suriyeli sığınmacı söylemi
Syrian refugee discourse in Turkish press
  1. Tez No: 620692
  2. Yazar: EMRE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacıların Türkiye basınında nasıl ele alınıp hangi söylem yapılarıyla yansıtıldıklarını Van Dijk'ın“Eleştirel Söylem Çözümlemesi”ile analiz etmektir. Bu doğrultuda çalışmada amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen Türkiye bağlamında ulusal yayın yapan ve ideolojik açıda çeşitli olması amacıyla Cumhuriyet, Posta ve Yeni Şafak gazetelerindeki 1 Ocak 2015 ile 30 Haziran 2015 tarihleri arasında gazetelerde yer alan Suriyeli sığınmacılara yönelik 150 haber incelenmiş içlerinden en az bir adet fotoğraf içeren haberler analiz yöntemiyle ele alınmıştır Araştırmada elde edilen verilerde Cumhuriyet, Posta ve Yeni Şafak gazetelerinde çıkan haberlerin kadın-çocuk, savaş, ekonomik ve suç başlıklarından oluştuğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca Yeni Şafak gazetesinde ele alınan fotoğraflı haberlerde sığınmacılara yönelik herhangi bir suç ve ekonomik bağlamda olumsuzlayıcı habere yer verilmediği görülmüştür. Posta gazetesinde ise incelenen fotoğraflı haberlerde kadın-çocuk kategorisinde haberlerin çoğunlukta olduğu ortaya çıkmıştır. Oluşturulan bu dört kategoride dağılım yapıldığı zaman olumlu haberlerin olumsuz haberlerden fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Gazete bağlamında ise en fazla olumlu içerikli haber Yeni Şafak gazetesindedir. Ancak olumlu haberlerin olumsuzlardan fazla olması kamuoyu algısı manasında pozitif bir durum teşkil etmemektedir. Zira bir cinayet, savaş yahut herhangi bir mağduriyet içeren haberde sürekli sığınmacıların telaffuz edilmesi kamuoyu açısından "sorunlu kitle'' algısı yaratmaktadır. Yani sığınmacıların bir suç haberinde fail ya da mağdur ne şekilde konumlandırılırsa konumlandırılsın bu onlar açısından olumsuz bir durumdur. Yapılan olumlu haberler dolaylı olarak onlara olumsuzlayıcı olarak geri dönmektedir. Ortaya çıkan bir başka durum ise gazetelerin Suriyelilerin Türkiye'deki yasal statüleri hakkında bilgi eksikliği olduğudur. Zira bir haber metninde Suriyeliler için hem göçmen, hem sığınmacı hem de mülteci ifadeleri kullanılabilmektedir. Hatta statü ve yasal haklar bağlamında birbirlerinden farklı özellikler taşıyan bu kavramları haberlerde birbirlerini ikame edecek şekilde de kullanıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyz with Van Dijk's“Critical Discourse Analysis”that how Turkish media handle the Syrian refugees in Turkey who escaped civil war and what discourse they are reflected in. In the context of this 150 news and at least one photo of the interior about Syrian refugees analyzied by the analysis method between 1 January 2015 and 30 June 2015 in the newspaper which are Cumhuriyet, Posta and Yeni Şafak newspaper that chosed in order to have variety in ideological terms and purposive sampling. In the data obtained in the research, the news that appeared in Cumhuriyet, Posta and Yeni Safak newspapers is deducated of women-children, war, economic and crime issues. Moreover, it is seen that there is no bad news in the crime and economic context towards asylum seekers in the photo news in Yeni Şafak newspaper. In the Posta newspaper, it is revealed that the majority of the news in the category of women-children is in the photo news. Positive news was found to be more than negative news when the distribution is made in these four categories. In the context of the newspaper, the news with the most positive content is in Yeni Şafak newspaper. However, the fact that positive news is more than negative news does not constitute a positive situation in terms of public perception. The fact that the pronouncement of the asylum seekers constantly in the news that includes a murder, war or any kind of grievance is causing the problematic mass' in public opinion. So perpetrator or victim of a crime news of the asylum seekers are positioned in whatever way they positioned this is a negative situation in perspective. Positive news made indirectly back to them as negative. Another case that emerged is information of the newspaper about the lack of legal status of Syrian refugees in Turkey. Because in a news text, refugee expressions can be used for the Syrians both migrants and asylum seekers. It is also seen that these concepts, which have different characteristics in terms of status and legal rights, are also used to replace each other in the news