Bağlayıcı ve çevresel etkilerin ılık asfalt ve bitümlü sıcak karışımların maliyetleri üzerindeki etkisi
Effects of bitumen and environmental emission on warm and hot mix asphalt cost
- Tez No: 620695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÖZEN, DOÇ. DR. İBRAHİM SEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yolcu taşımacılığının %95'i, yük taşımacılığının %92'sinin karayolu ile sağlandığı ülkemizde, özellikle büyükşehirlerde büyük miktarlarda Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kullanılmaktadır. Son yıllarda, dünyada artan çevre bilinci ve yüksek yakıt maliyetleri nedeniyle BSK'nın yerine geçebilecek daha çevreci ve enerji tasarrufu sağlayan yeni ürün geliştirilmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 1999 yılında Almanya'da ilk saha uygulaması yapılan“Ilık Karışım Asfalt Teknolojisi”(IKA) sayesinde BSK'ya göre 20°C-50°C daha düşük sıcaklıklarda asfalt karışımı üretimi yapılabilmektedir. Ayrıca IKA kullanımı; üstyapının performans ömrünün uzaması, gaz emisyonunun azalması, işçi sağlığına katkısı, inşaat sezonunun uzaması, daha uzun mesafelere taşıma imkânı vermesi gibi önemli avantajları da sağlamaktadır. Özellikle ABD'de ve Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan IKA, ülkemiz için henüz çok yeni bir teknoloji olup 2015 yılı sonu itibariyle deneme amaçlı olarak sadece Ankara ve Sivas'ta deneme yolu uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada literatür bilgisine yer verildikten sonra BSK'nın çeşitli yıllardaki maliyeti, farklı IKA üretim yöntemleriyle karşılaştırılmış, ayrıca IKA kullanımının çevreye etkisi değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Hot Mix Asphalt (HMA) is the major pavement material in Turkey, especially in metropolitan areas as well as highways which handles %95 of total passenger and %92 of total freight transportation. In recent years, in parallel to the raising environmental awareness and increase in fuel costs, several studies have been carried out to develop a new product which is more environmentally friendly and energy saving and that can replace HMA. The very first field application of“Warm Mix Asphalt Technology”(WMA) in Germany in 1999 enabled production at lower temperatures, of 20°C-50°C, than HMA. Besides, WMA provides other advantages such as extension of service life of pavement, reduction of greenhouse gas emission, improvement in workplace health, extension of pavement season and hauling to longer distances. The WMA, which experienced very rapid development in the U.S.A. and Europe, is fairly new technology here in Turkey with only two experimental field applications in Ankara and Sivas in 2015. The current thesis reviews the literature about WMA. The cost and benefit analysis and comparison of HMA with WMA through several years are also presented. Finally the environmental impact of WMA technology is discussed.