Adana ili domates yetiştiriciliğinde fusarium solgunluğu'nun yaygınlığının belirlenmesi ve mücadele olanaklarının araştırılması
Determination of fusarium wilt disease prevalence in tomato growing arean of Adana and reserch on its management
  1. Tez No: 620717
  2. Yazar: FATMA BİRCAN PUHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Adana ili Yüreğir ve Karataş ilçelerindeki domates üretim alanlarında Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici (FOL)'nin neden olduğu Fusarium Solgunluk Hastalığının tespiti yapılmıştır. Bu patojene karşı fungisitlerin (Hymexazole ve Fluazinam), biyolojik preparatların (T-22 Planter Box ve Trianum) ve dayanıklılığı teşvik ettiği bilinen bitki aktivatörlerinin (Messenger, Crop-Set, Isr-2000, Fosetyl-Al) in vitro çalışmalarla miseliyal gelişmeye etkisi ve serada saksı denemeleriyle hastalık oluşumuna etkisi araştırılmıştır. İncelenen alanlarda hastalığın yaygınlığı Karataş ilçesinde %29.2 Yüreğir ilçesinde % 49.7 bulunmuştur. Fungisitlerin FOL'ün miseliyal gelişmesine olan etkileri incelendiğinde fluazinam 1 ppm gibi düşük bir konsantrasyonda patojenin gelişmesini % 62 oranında engellerken hymexazole ancak 100 ppm' de %63'lük bir etkiye ulaşabilmiştir. Uçucu antibiyotik ve ikili kültürde uygulanan biyolojik preparatlar FOL'ün miseliyal gelişmesini %9.8 ile %37.2 arasında değişen oranlarda engellemişlerdir. Bitki aktivatörlerinden yalnızca fosetyl-al konsantrasyon artışına bağlı olarak FOL'ün miseliyal gelişmesini engellemiş 700 ppm'den sonra ise bu engelleme sabit olarak kalmıştır. Patojenin miseliyal gelişmesini engellemedeki etkisi açısından tüm uygulamalar arasında fosetyl-al başarılı bulunmuştur. Fungisit, bitki aktivatörü ve biyolojik preparatların FOL'ün hastalık oluşturması üzerine etkileri incelendiğinde ise her iki fungisit fluazinam ve hymexazole ayrıca aktivatörlerden messenger en düşük hastalık index değerini göstermiştir. İletim demetlerinde patojenin ilerleme hızını en iyi engelleyen hymexazole ve fosetyl-al olmuştur. Bu uygulamaların da etkinliği sırasıyla %80 ve %83 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak fungisitlerle birlikte fosetyl-al uygulamasının Fusarium Solgunluğu ile mücadelede etkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Fusarium Wilt Disease caused by Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici was determined in tomato production areas in Yüreğir and Karataş districts of Adana province. The effect of fungicides (Hymexazole and Fluazinam),Biological preparations (T-22 Planter Box and Trianum) and plant activators was investigated. (Messenger, Crop-Set, Isr-2000,Fosetyl-Al) known to promote resistance to this pathogen on mycelial growth and the effect of greenhouse on pot formation The prevalence of the disease was 29.2% in Karataş and 49.7% in Yüreğir. When the fungalicides were examined for mycelial development of FOL, fluazinam inhibited the pathogen development by 62% in a low concentration such as 1 ppm, while hymexazole only achieved 63% effect at 100 ppm. Volatile antibiotics and biological preparations applied in dual culture inhibited the mycelial development of FOL by 9.8% to 37.2%. Of the plant activators, FOL inhibited mycelial growth due to the increase in fosetyl-al concentration, but after 700 ppm this inhibition remained constant. fosetyl-al was found to be successful among all applications in terms of the effect of the pathogen on inhibition of mycelial growth. When the effects of fungicide, plant activator and biological preparations on FOL disease formation were examined, both fungicide fluazinam and hymexazole also showed the lowest disease index value of messenger from activators. hymexazole and fosetyl-al were the best inhibitör of the pathogens progression in the transmission bundles. The effectiveness of these applications was determined respectively 80% and 83%. As a result, it is concluded that fosetyl-al application together with fungicides may be effective in combating Fusarium Wilt.