Farklı sucul sistemlerde yaşayan balıklardan izole edilen bakterilerin antibiyotik dirençlerinin belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance of bacteria isolated from fish living in different aquatic systems
- Tez No: 620718
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Su Ürünleri, Pathology, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Sunulan bu tez çalışmasında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde yer alan farklı sucul sistemlerde yaşayan balıklardan izole edilen bakterilerin bazı antibiyotiklere karşı dirençlilik durumları araştırılmıştır. Rize örnekleri denizel ortamdan, Artvin örnekleri Deriner Baraj Gölü'nden ve Gümüşhane örnekleri ise Kürtün Baraj Gölü'ndeki balıklardan, daha önceki çalışmalarda izole edilen ve stoklanmış toplam 87 bakteri kullanılmıştır. Bakterilerin Ampisilin (AM10µg), Gentamisin (CN10µg), Oksitetrasiklin (T30µg), Amoksisilin-Klavulanik Asit (AMC10µg), Enrofloksasin (ENR5µg), Trimetoprim/Sulfametoksazol (SXT25µg), Florfenikol (FFC30µg), Sulfametoksazol (SMZ25µg), Eritromisin (E15µg) olmak kaydıyla 9 farklı antibiyotiğe karşı dirençlilik durumları disk difüzyon yöntemi ile besiyerlerinde belirlenmiştir. Tüm örneklerde en yüksek direnç Ampisilin (%72,1) ve Sulfametoksazol'e (%62) karşı tespit edilirken en düşük direnç Gentamisin (%1) ve Enrofloksasin (%8) antibiyotiklerine karşı belirlenmiştir. Çoğul antibiyotik direnci açısından değerlere bakıldığında, denizel ortam örnekleri en yüksek değerde (0,31), Kürtün Baraj Gölü'ndeki doğal balık türlerinden izole edilen bakterilerde ise en düşük değerde (0,21) hesaplanmıştır. Tüm sistemlerde MAR indeksi eşik değer olan 0,2'den yüksek kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the resistance of some bacteria to the antibiotics isolated from fish living in different aquatic systems from Rize, Artvin and Gümüşhane provinces in Eastern Black Sea Region was investigated. Rize samples from the marine environment, Artvin samples from Deriner Dam Lake and Gümüşhane samples from Kürtün Dam Lake of fish consist of total 87 bacteria were isolated and stored by previous studies. The resistance of bacteria to 9 different antibiotics Ampicillin (AM10µg), Gentamycin (CN10µg), Oxytetracycline (T30µg), Amoxicillin-Clavulanic Acid (AMC10µg), Enrofloxacin (ENR5µg), Trimethoprim/ Sulphamethoxazole (SXT-25µg), Florphenol (FFC-30µg), Sulphamethoxazole (SMZ25µg), Erythromycin (E15µg) were determined by disc diffusion method. It was determined that the highest resistance to Ampicillin (72.1%) and Sulphamethoxazole (62%), while the lowest resistance was to Gentamicin (1%) and Enrofloxacin (8%). In terms of multiple antibiotic resistance values, marine environment samples were found to be the higher (0.31) and the lowest value (0.21) for the bacteria isolated from wild fish species from the Kürtün Dam Lake. In all systems, the MAR index was calculated higher than the threshold of 0.2