Obama ve Bush'un dış politika karşılaştırması
Foreign policy comparison of Obama and Bush
  1. Tez No: 620758
  2. Yazar: SEMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma kapsamında mevcut literatür taranarak; dış politika kavramı, uluslararası ilişkilerde realizm ve liberalizm, müdahalecilik ve karşılıklı bağımlılık kavramları ile Amerikan dış politikasının temel nitelikleri, ABD dış politikası tarihi, Amerika'da dış politika yapımında etkili olan faktörler ve dış politikada ABD Başkanı'nın rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın özelinde George W. Bush ve Barack Obama dönemlerinde dış politikaya ilişkin yaşanan önemli olaylar, iki başkanın dış politika yaklaşımları ve olaylar karşısında sergiledikleri tutumlar araştırılmış ve iki başkanın dış politika tutumları arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis based on the current literature, the concepts of foreign policy, realism and liberalism in international relations, interventionism and interdependence, the main features and history of American foreign policy, factors affecting the American foreign policy making and the role of U.S. President in foreign policy have been investigating. In this context, important issues happened about U.S. foreign policy during Bush and Obama terms, approaches and attitudes of Bush and Obama to the U.S. foreign policy and foreign policy issues have been analysed and the attitudes of these two presidents have been compared and contrasted.