Antepfıstığı psillidi, Agonoscena pistaciae Burckhardt&Lauterer (Hemiptera:Psyllidae)'nin nimf parazitoidi Psyllaephagus pistaciae Ferriere (Hymenoptera:Encyrtidae)'nin popülsyon değişimi ve yayılışın belirlenmesi
Determination of population fluctuation and prevalence of Psyllaephagus pistaciae Ferriere (Hymenoptera:Encyrtidae) nymph parasitoid of the Pistachio psylla, Agonoscena pistaciae Burckhardt&Lauterer (Hemiptera:Psyllidae)
  1. Tez No: 620782
  2. Yazar: EYYÜP GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Antepfıstığı bahçelerinde Agonoscena pistaciae Burckhardt & Lauterer (Hemiptera: Psyllidae)'nin nimf parazitoiti Psyllaephagus pistaciae Ferriere (Hymenoptera: Encyrtidae)'nin popülasyon değişimi ile yaygınlığı belirlenmiştir. Çalışma Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde üç adet antepfıstığı bahçesinde 2015 yılında yürütülmüştür. Şanlıurfa ilinde A. pistaciae'nin nimf parazitoitinin yaygınlığının belirlenmesi için her ilçede yedi antepfıstığı bahçesine bir kez gidilmiştir. Bahçelerden toplam 50 adet bileşik yaprak toplanmıştır. Yaprak üzerinde parazitoitli nimf ve canlı nimfler sayılarak kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda, antepfıstığı psillidi parazitlenmiş nimflerine ilk olarak 23 Haziran 2015 tarihinde rastlanmıştır. Parazitlenmiş nimf sayısı 23 Haziran'dan itibaren artarak devam etmiş, bahçelere göre 18 Ağustos, 8 Eylül ve 22 Eylül'de maximum düzeye ulaşarak (0.56, 12.74 ve 7.22 adet/bileşik yaprak) bu tarihten sonra azalma göstermiş ve yıl boyunca inişli çıkışlı bir seyir izlediği belirlenmiştir. Şanlıurfa ilinde A. pistaciae'nin nimf sayısının 2.5 – 63.26 adet/bileşik yaprak, parazitli nimf sayısının ise 0.11 – 6.85 adet/bileşik yaprak arasında değiştiği tespit edilmiştir. Psillid nimf yoğunluğuna bağlı olarak parazitlenme oranı da artmıştır. Çalışmada, A. pistaciae'nin nimf yoğunluğu en fazla Merkez'de, bunu takiben sırasıyla, Hilvan, Bozova, Halfeti, Suruç, Birecik ve Ceylanpınar şeklinde; parazitlenmiş nimf yoğunluğu ise sırasıyla Merkez, Hilvan, Bozova, Suruç, Halfeti, Birecik ve Ceylanpınar şeklinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The population fluctuation and prevalence of Psyllaephagus pistaciae Ferriere (Hymenoptera: Encyrtidae) nymph parasitoid of Agonoscena pistaciae Burckhardt & Lauterer (Hemiptera: Psyllidae) was determined in the pistachio orchards. The population fluctuation was conducted in tree orchards in Halfeti district of Şanlıurfa province in 2015. Once visit was made to seven pistachio orchards in each district in Sanliurfa province for in order to determine prevalence of nymph parasitoid of A. pistaciae. A total of 50 compound leaves were collected from orchards. Parasitized psylla nymphs and alive nymphs on the leaf were counted. Parasitized nymphs on the leaves were firstly observed on 23 June. Number of parasitized nymphs increased after June 23rd and reached to maximum level in August 18th, September 8th and September 22nd according to orchards (0.56, 12.74 and 7.22 pieces/compound leaf) and decreased after that date and a fluctuating trend was observed during the year. Nymph population of A. pistaciae in Sanlıurfa province was determined to be between 2.5 – 63.26 piece/compound leaf, while parasitized nymph population was determined to be between 0.11-6.85 piece/leaf. Parasitized nymph ratio increased depending on psylla nymph density. In the study highest nymph density of A. pistaciae was determined in Center district. This was followed by Hilvan, Bozova, Halfeti, Suruç, Birecik and Ceylanpınar districts respectively while parasitized nymph density was detained to be highest in Center district and was followed by Hilvan, Bozova, Suruç, Halfeti, Birecik and Ceylanpınar districts, respectively.