Childhood traumas and chronic pain: Discussing links with depression
Çocukluk çağı travmaları ve kronik ağrı: Depresyonla ilişkisini tartışma
  1. Tez No: 620797
  2. Yazar: İREM SERHATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı çocukluk çağı travmaları ile kronik ağrı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Literatürdeki birçok araştırma, kronik ağrı hastalarının normal popülasyona göre çocukluk çağı travma geçmişinin daha çok olduğunu göstermektedir. Ayrıca, araştırmada çocukluk çağı ihmalinin diğer travmalar arasında en ayırd edici olacağı beklenmektedir. Aile ağrı tarihi veya ergenlik sonrası travmatik olayları da içeren demografik etkenler ile depresif belirtiler de incelenmiştir. Araştırmaya, 50 kronik ağrı hastası ve 50 kontrol grubu katılımcısı dahil olmuştur. Değerlendirmeler için Demografik Form, McGill Ağrı Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği Kısa-Formu, Beck Depresyon Envanteri ve 20 yaşından sonra travmatik olay geçmişi olması durumunda Klinisyen Tarafından Değerlendirilen TSSB-Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiki analizler için, parametrik ve verilerin yeterli kriterleri karşılamaması nedeniyle parametric olmayan testler kullanılmıştır. Mann Whitney U Testi, Spearman's Korelasyonu, Bağımsız Örneklem t-test ve Ki-Kare testleri tercih edilmiştir. Bulgular, çocukluk travmaları için iki grup arasında belirgin farklar göstermektedir. Kronik ağrı ağrıları, control grubuna göre daha sık ve şiddetli çocukluk çağı travma geçmişine sahip bulunmuştur. Beklendiği üzere, ihmal diğer travmalar arasında en belirleyici olarak çıkmıştır ve ihmali düşündüren demografik değişkenler de anlamlı bir ilişki göstermektedir. Bunlara ek olarak, depresyon puanları kronik ağrı grubunda belirgin derecede fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between childhood traumas and chronic pain. Many studies in literature show that chronic pain patients have a history of childhood trauma more than normal population. In addition to that, the distinction of childhood neglect between other traumas was expected. Demographic factors, including family history of pain or possible traumatic events after adolescence, and depressive scores are investigated as well. 50 chronic pain patients and 50 control group participants have contributed. The evaluations were made by Demographic Form, McGill Pain Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire Short-Form, Beck Depression Inventory and Clinician Administered PTSD-Scale in the case of traumatic event after age of 20. For statistical analysis, parametric tests and nonparametric tests were used due to data restrictions. Mann Whitney U Test, Spearman's Correlation, Independent Samples t-test and Chi-square are preferred. The results showed significant differences about childhood traumas between two groups. Chronic pain patients had more frequent and intense childhood traumas than the control group. As expected, neglect was the most discriminative trauma and demographic variables regarding neglect were found to be meaningful between two groups. In addition to that, depression scores were found to be significantly high in chronic pain patients.