Fibromiyalji hastalarında çocukluk çağı travmalarının etkisi ve sosyal destek durumunun araştırılması
Investigation of the effect of childhood traumas and social support status in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 786464
  2. Yazar: CEREN ZALLUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Fibromiyalji kronik yaygın ağrılı bir hastalıktır. Çoğu kronik ağrılı hastalık gibi fibromiyaljinin de çocukluk çağı travma yaşantısının etkileriyle ilişkisi olduğu literatürde çeşitli çalışmalarda söz edilmiştir. Aynı zamanda algılanan sosyal destek düzeyinin ağrıyla başa çıkmada önemli yeri olduğundan yapılan çalışmalarda söz edilmektedir. Ancak bununla ilgili çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji hastalarında çocukluk çağı travmalarının hastalık üzerindeki etkisini incelemek ve bu hastaların algıladıkları sosyal destek durumunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu tez çalışması, 01.08.2022-31.10.2022 tarihleri arasında SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran fibromiyalji sendromu tanılı 188 hastayla yürütüldü. Araştırmamızda veri toplama formu ile sosyodemografik veriler, kronik hastalık ve ilaç kullanma verileri, fibromiyalji ile ilgili verileri, fibromiyalji semptomlarının çevre şartlarından etkilenme verileri sorgulandı. Katılımcıların hastalık aktivitesi Fibromiyalji Etki Anketi ile belirlendi. Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS 16.0 programında analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcılarımızın yaş ortalaması 47,6±11,5 idi. Katılımcıların %75,5'i kadın, %55,3'ü yüksek eğitim seviyesinde ve %58,5'i çalışıyordu. Katılımcıların Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği ortalama puanı 39,3±15,4 idi. Fibromiyalji Etki Anketi ortalama puanı 50,2±16,8 idi. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinden aldıkları ortalama puan ise 62,2±17,8 idi. Erkeklerde Fibromiyalji Etki Anketi puanı, kadınlarda ise Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puanı daha yüksekti. Düşük eğitim seviyesinde olanların yüksek eğitim seviyesinde olanlara göre Fibromiyalji Etki Anketi puanı yüksek bulunmuştur. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puanı düşük eğitim seviyesinde olanlarda düşük saptanmıştır. Çocuklukta cinsel istismar öyküsü olanlarda Fibromiyalji Etki Anketi puanı yüksekti. Çocukluk çağı travma öyküsü olanlarda Fibromiyalji Etki Anketi puanı yüksek bulunmuştur. Fibromiyalji Etki Anketi puanı artıkça algıladıkları sosyal destek düşmektedir. Sonuç: Fibromiyalji hastaları aile hekimliği disiplininin temel yaklaşımı olan Biyopsikososyal Modele göre değerlendirilmelidirler. Çalışmamızda çocukluk çağı travmalarının hastalık şiddetine etkisi üzerinde elde ettiğimiz bulgular fibromiyaljinin sadece fiziksel yönleri ile değil sosyal ve ruhsal yönleriyle de değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Çalışmamızın verilerine dayanarak sosyal destek fibromiyalji hastalarının algıladıkları ağrı düzeyini azaltmakta ve ağrı ile başa çıkma konusunda kişiye güç verdiğini görmekteyiz. Bütün bunlara dayanarak fibromiyalji hastalığının tedavisi düzenlenirken sosyal ve psikolojik faktörleri de göz önüne almanın daha iyi sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia is a chronic widespread painful disease. It has been mentioned in various studies in the literature that fibromyalgia, like most chronic painful diseases, is associated with the effects of childhood trauma experience. At the same time, it is mentioned in studies that the level of perceived social support has an important role in coping with pain. However, the scarcity of studies on this subject draws attention. The aim of this study is to examine the effects of childhood traumas on the disease in fibromyalgia patients and to investigate the perceived social support status of these patients. Materials and Methods: This cross-sectional thesis study was conducted with 188 patients with fibromyalgia syndrome who applied to SBU Adana City Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation polyclinics between 01.08.2022 and 31.10.2022. In our study, sociodemographic data, chronic disease and drug use data, data on fibromyalgia, and the effects of fibromyalgia symptoms from environmental conditions were questioned with the data collection form. Disease activity of the participants was determined by the Fibromyalgia Impact Questionnaire. Childhood Psychological Trauma Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support were used. The data were analyzed in SPSS 16.0 program. Results: The mean age of our participants was 47.6±11.5. 75.5% of the participants were women, 55.3% were at higher education level and 58.5% were working. The mean score on the Childhood Psychiatric Traumas Scale of the participants was 39.3±15.4. The mean score of the Fibromyalgia Impact Questionnaire was 50.2±16.8. The mean score they got from the Multidimensional Scale of Perceived Social Support was 62.2±17.8. The Fibromyalgia Impact Questionnaire score was higher in men and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support total score in women. The Fibromyalgia Impact Questionnaire score was found to be higher for those with low education level than those with higher education level. The total score of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support was found to be low in those with a low education level. The Fibromyalgia Impact Questionnaire score was higher in those with a history of childhood sexual abuse. The Fibromyalgia Impact Questionnaire score was found to be high in those with a history of childhood trauma. As the Fibromyalgia Impact Questionnaire score increases, their perceived social support decreases. Conclusion: Fibromyalgia patients should be evaluated according to the Biopsychosocial Model, which is the basic approach of the family medicine discipline. The findings of our study on the effect of childhood traumas on the severity of the disease reveal the importance of evaluating fibromyalgia not only with its physical aspects but also with its social and mental aspects. Based on the data of our study, we see that social support reduces the perceived pain level of fibromyalgia patients and gives them strength to cope with pain. Based on all this, we hope that taking social and psychological factors into account while arranging the treatment of fibromyalgia will help to achieve better results.