Sağlık işletmelerinde seçimsel kontrol teknikleri ile stok analizi: Kağıthane Devlet Hastanesi örneği
Control techniques electoral stock analysis of health administration: Kağıthane State Hospital case
- Tez No: 620809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hastane yönetiminden sorumlu kişiler artan rekabet ortamında işletmenin devamlılığını sağlamak için maliyetlerini minimum seviyede tutma sorumluluğu bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda sağlık işletmelerinde toplam değişken maliyetinin yaklaşık %38 'i gibi büyük bir miktarını ilaç ve tıbbi malzemeler tarafından oluşturulduğu görülmektedir. Bu nedenle sağlık işletmeleri etkin stok yönetimi politikası oluşturarak uygun stok seviyesinde ve minimum maliyet ile çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde sağlık kavramı, sağlık hizmetleri ve hastane işletmeleri sınıflandırılması, amaçları ve fonksiyonları anlatılmıştır. Stok ve Hastane İşletmelerinde Depolama başlıklı ikinci bölümde stok sınıflandırılmaları, depolama ve stok maliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde hastane işletmelerinde stok yönetimi, malzeme ihtiyacının belirlenme yöntemleri ve hastanelerde modern kontrol yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Kağıthane Devlet Hastanesi stok yönetimi modeli ve 2015 yılına ait Acil Servis tıbbi sarf malzeme ve kullanılan ilaçların ABC(Always, Better, Control)- VED (Vital, Essential, Desirable)- SDE (Scarce, Difficult, Easy) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospital managers are responsible from minimizing costs to ensure the continuity of the business under constantly increasing competition, In the literature it is seen that approximately a high ratio of 38% of the total variable costs of the hospitals consist of drugs and medical supplies. That is why hospital managements are obliged to establish efficient stock management systems and work at the appropriate stock level and minimum stock costs. In the first chapter of the study, the concept of health, the classification of health services and hospital management, and its objectives and functions are reviewed. Classifications of stocks, costs of stocks and stockpiling are defined in the second chapter, which is titled as“Stock and Stockpiling in the Hospitals”, In the third chapter, stock management, methods of identifying material requirements, and contemporary control methods in the hospitals are explained. In the fourth chapter, Stock Management Model at Kağıthane State Hospital is reviewed. Also ABC(Always, Better, Control)- VED (Vital, Essential, Desirable)- SDE (Scarce, Difficult, Easy) analyses are carried out for the medical supplies and the medicines used in ER in .