Sağlık işletmelerinde tekdüzen muhasebe sisteminin getirdiği yenilikler ve uygulanması
The Novelties brought by the uniform accounting system in the health instutions and its implemantation
  1. Tez No: 73195
  2. Yazar: ERDOĞAN KOZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Ülkemizin sosyal kalkınmasındaki temel göstergelerden birisi olan sağlık hizmetlerinin sağlanması ve kullanımı (organizasyonu) giderek artan bir önem kazanmaktadır. Çok büyük kaynak harcamalarına ihtiyaç bulunan sağlık sektöründe yıllık bütçe, devlet bütçesinin % 2 veya % 3 kadarıdır. Bu oran gelişmiş ülkelere göre çok düşük bir seviyedir. Sağlık harcamalarının yarısı Yataklı Tedavi Kurumları'nda yapılmaktadır. Bu nedenle, sağlık hizmetlerinin sunulduğu sağlık işletmelerinde, kaynak israfının önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de sağlık işletmelerindeki tedavi ve bakım hizmeti kalitesinin yükseltilmesi için sağlık yönetim hizmetlerinde anlayış ve politika değişikliğine gidilmesi gerektiği artık anlaşılmıştır. Bu konuda sağlık işletmelerinde,“Toplam Kalite Yönetimi”ve“Tekdüzen Muhasebe Sistemi”gibi uygulamalar son yıllarda sektör gündemine girmiştir. Özellikle; muhasebe bilgilerinin, karar almada ve denetimlerde ilgililere yeterli, doğru ve zamanında ulaştırılması önemlidir. Bu amaçla, bilgisayar teknolojisinin, sağlık hizmetlerinin muhasebeleştirilmesinde kullanılması kaçınılmazdır. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the basic indicator of our country's progress, the usage and the organisation of healthy services, are gaining importance by the time. The yearly budget in health sector that needs very huge source expenditures is the %2 or %3 of the government budget. This rate is so low according to the developed countries. The half of the health expenditures are done in boarding (with bed) medical institutions. With this reason in the health societies which offers healthy services, it is so important to prevent the source prodigality. It is understood that to high the medical treatment and care services quality the policy and thinking way of health direction must be changed. About this subject in the medical institutions“ the total quality management ”and“ Uniform (Monotory) Accounting System ”practices are appeared in the sector in recent years. Especially; it is important to reach the knowledges of account to the competents on time, right and enough to decide and observe. With this aim, it is unescapale to use the computer technology to account the health services accounting.