Alacağın teminat amaçlı temliki
Assignment of claims as security
  1. Tez No: 620813
  2. Yazar: EZGİ TURAN FÜHNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu tezin konusunu uygulamada sıklıkla karşılaşılan, ancak kanunlarımızda yer verilmemiş olan alacağın teminat amaçlı temliki oluşturmaktadır. Alacağın teminat amaçlı temliki, sıklıkla bankacılık işlemlerinde kullanılan bir teminat türüdür. Uygulamada sık uygulanan bu teminat işlemi, kendi özgü bir hukuki işlemdir. Bu bağlamda çalışma kapsamında öncelikle alacak hakkı ve niteliği, alacağın teminat amaçlı temlikinin, teminat türleri arasındaki yeri incelenmiştir. Bunu takiben söz konusu hukuki işlemin teminat fonksiyonunu yerine getiren inanç anlaşması kısmı bu anlaşmaya uygulanabilecek hükümler, sonraki bölümde ise temlik işlemi ve söz konusu işlem bağlamında özellik arz eden durumlar irdelenmiştir. Son olarak tarafların iflası halinde teminatı oluşturan alacağın akıbetine ilişkin duruma yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the transfer of claims as security. Transfer of claims as security is a security instrument that is referred to in practice, largely by the banks. However this security instrument is not regulated by the laws and a sui generis legal transaction. Within the framework of our work, the properties of the concept of“claim”and where this security instrument stands have been examined. Following, the first part of transfer of claims as security, the security agreement has been assessed in depth. Transfer of claims and the importance of this transaction as a security instrument has been reviewed. Lastly, the consequences of insolvency of the parties have been examined in detail.