Aydın ili Karacasu ilçesinde dericiliğin incelenmesi
Observation of the leatherwork in district of Karacasu, Aydın
- Tez No: 568566
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma konusu olarak, Aydın İli Karacasu İlçesinde Dericiliğin İncelenmesi alınmıştır. Araştırmanın amacı Karacasu tabakhanelerinde derinin mamul deri haline dönüştürülmesindeki aşamaları, işlenen derilerin özellikleri ve çeşitleri incelenerek belgelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Karacasu'da bulunan beş tabakhane araştırma kapsamına alınmıştır. Tabakhanelerdeki ham deri işleme sürecinin aşamaları incelenmiş, işverenler ile görüşme yapılıp anket uygulanmıştır. Anket ve araştırmalar neticesinde Karacasu'da dericiliğin karşılaştığı bir takım sorunlar ve çözüm önerileri tespit edilmiştir. Uygulanan anketlerden elde edilen bilgiler sonucunda işçi sayıları, kullanılan ham deri ve üretimi yapılan mamul deri çeşitlerine bulgular kısmında yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere göre Karacasu deri işletmeleri bölgenin önemli ekonomik kaynaklarından biridir. İşletme sahipleri ile birlikte 50'ye yakın aile geçimini dericilik mesleğinden sağlamaktadır. Tabakhaneler kromlu tabaklamanın yanı sıra palamut meşesi kullanarak doğal tabaklama ile vaketa ve sahtiyan üretimi yapmaktadır. Tabakhanelerde üretilen deriler; ayakkabı, sandalet, giysilik ve saraciyelik derilere dönüştürülüp çeşitli firmalara gönderilmektedir. Karacasu'daki tabakhanelerde en çok kullanılan ham deri çeşidi koyun derisi olarak belirlenmiştir. Karacasu'da üretilen deriler yurtiçine ve yurtdışına pazarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a research subject, the review of leatherwork in Karacasu district of Aydın was taken. The aim of the study is to document the stages of leather transformation into leather in Karacasu tanneries and to examine and document the properties and types of processed leathers. For this purpose, five tanneries in Karacasu were included in the research. The stages of raw leather processing in tanneries were examined, interviews were conducted with employers and a questionnaire was applied. As a result of the surveys and researches, a number of problems faced by leather industry in Karacasu and solutions were identified. As a result of the information obtained from the questionnaires applied, the number of workers, the raw leather used and the manufactured leather types produced are given in the findings section. According to the data obtained in the research, Karacasu leather enterprises are one of the important economic resources of the region. Together with the owners, nearly 50 families make their living from leather goods. In addition to chrome tanning, tanneries produce calfskin and saffian with natural tanning using Turkish oak. Leather produced in tanneries; shoes, sandals, garments and leather goods are converted into leather and sent to various companies. The most common type of raw leather used in tanneries in Karacasu is sheep skin. The leathers produced in Karacasu are marketed domestically and abroad.