Photochemical fate of emerging pollutants in the urbanized river: effects of antropogenic and natural water components
Mikrokirleticilerin şehirleşmiş nehirdeki fotokimyasal akıbeti: antropojenik ve doğal su bileşenlerinin etkileri
  1. Tez No: 620835
  2. Yazar: MÜGE NİGDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentleşme ile tatlı su ekosistemlerinde ortaya çıkan mikrokirleticiler (EC) artmaktadır. Bazı EC'ler Avrupa Su Çevre Direktifi'ne göre spesifik kirleticiler olarak listelenmesine rağmen, çeşitli EC'larin fotokimyasal akıbeti hakkında nispeten az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada, altı model EC'nin hem sentetik çözelti hem de Ergene Nehri su örneklerinde simüle edilmiş güneş ışığına maruz bırakılarak eş zamanlı bozulması araştırılmıştır. Bu çalışma sadece seçili EC'lerin nehir suyuna fotodegradasyonuna değil, aynı zamanda nehir suyunda bulunan kirleticilere de odaklanmıştır. Laboratuar deneyleri, doğrudan ve dolaylı fotoliz yolunu açığa çıkaracak şekilde gerçekleştirilmiştir. Su bileşenlerinin, model EC'lerin fotodegradasyon kinetiği üzerindeki etkilerini açıklığa kavuşturmak için, endüstriyel faaliyetlerden uzak, ancak tarımsal ve konut faaliyetlerine yakın olan bölgeden elde edilen sekiz nehir suyu örneği, organik ve inorganik parametrelerle karakterize edilmiştir. Numune alma alanından bağımsız olarak elde edilen nehir suyu örneklerinde EC olarak dört endüstriyel kirletici ve iki pestisit elde edilmiştir, ki bunlar fotodegredasyona dirençlidirler, ancak bir atık su arıtma tesisinin atık suyunu alan su matrisinde de 100 mg L-1 konsantrasyonda siprofloksasin, clothianidin, imazamoks, imidakloprid, tetrasiklin ve triklosan 1360 W m-2 ışık yoğunluğu ile 300 dakikalık ışınlama süresi içinde tamamen bozunmuştur. Doğrudan fotoliz, siprofloksasin, tetrasiklin ve triklosan için önemli bir yoldur. Hem nehir suyu numunelerinin hem de EC'larin farklı optik özellikleri, fotodegradasyon hızı sabitlerine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emerging contaminants (ECs) in freshwater ecosystems are increasing with urbanization. Although some of ECs are listed as specific pollutants according to the European Water Framework Directive, there is relatively little information on the photochemical fate of various ECs. In this study, simultaneous degradation of six model ECs was investigated in both synthetic solution and Ergene River water samples by exposing them to the simulated solar light. This study was not only focused on the photodegradation of spiked ECs to the river water, but also the contaminants already found in river water. The laboratory experiments were conducted in a way to explore the direct and indirect photolysis pathway. To clarify the effects of water components on the photodegradation kinetics of model ECs in eight river water samples, which were obtained from the region far away from industrial activities, but close to the agricultural and residential activities, were characterized with organic and inorganic parameters. The detected ECs, which were four industrial pollutants and two pesticides in the river water samples regardless of the sampling site, were persistent to photodegradation while the complete degradation of ciprofloxacin, clothianidin, imazamox, imidacloprid, tetracycline and triclosan spiked at 100 mg L-1 concentration was achieved within 300 min irradiation time with 1360 W m-2 light intensity even in the water matrix receiving the effluent of a wastewater treatment plant. Direct photolysis was a significant pathway for ciprofloxacin, tetracycline and triclosan. The different optical properties both river water samples and ECs have the contribution on their photodegradation rate constants.