Tokat Kazova şartlarında farklı sıra arası ve sıra üzeri uygulamalarının meryemana dikeni (Silybum marianum) bitkisinde verim ve verim özelliklerine etkileri
The effect of different row spacing and intra-row spacing on yield and yield properties of milk thistle (Silybum marianum) in Tokat-Kazova conditions
- Tez No: 275631
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma 2010 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Taşlıçiftlik kampüsü deneme alanında yürütülmüştür. Çalışma meryemana dikeni bitkisinin Tokat şartlarında hangi sıklıkta ekilebileceğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tohumlar ana parsellerde iki farklı sıra arası (25 ve 50 cm) alt parsellerde ise dört farklı sıra üzeri (10, 20, 30 ve 40 cm) yer almıştır. Deneme 11 Mart 2010 tarihinde ekilmiş olup, 7 Temmuz tarihinde hasat edilmiştir.Araştırmada, çıkış oranı, bitki boyu, ana dal sayısı, bitki başına tohum verimi, dekara tohum verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, bin tohum ağırlığı ve yağ oranları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bitki boyu 60,0-74,4 cm, ana dal sayısı 2,4-4,1 adet, bitki başına tohum verimi 12,95-30,35 g/bitki, dekara tohum verimi 121,28-216,40 kg, bin dane ağırlığı 27,4-29,1 g ve yağ oranı % 22,53-25,45 arasında değiştiği belirlenmiştir.Dekara tohum verimleri bakımından 25x20 cm sıklıkta ekimin (216,40 kg/da) diğerlerine göre yüksek verim verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the trial fields of Gaziosmanpaşa University, Faculty of Agriculture, Tasliçiftlik Campus. The study was conducted to determine the growing conditions of milk thistle plant in Tokat. Experiment was conducted to according to split plots in randomized block design with four replications. Seeds wereplanted in two different row spacings (25 and 50 cm) in the main plots, four different intra-row spacings (10, 20, 30 and 40 cm) in the sub plots. Seeds were planted on March 11, 2010, and harvested on July 7, 2010.In this study, emergence rate, plant height, number of main stem, seed yield per plant, seed yield, biological yield, harvest index, 1000 seed weight and oil ratio were investigated. According to the findings, plant height varied from 60,0 to 74,4 cm, number of main stem 2,4 to 4,1, seed yield per plant 12,95 to 30,35 g, seed yield 121,28 to 216,40 kg/da, seed weight 27,4 to 29,1 g 1000 and oil ratio % 22,53 to 25,45.