Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinde tiyatro teorisi yazıları (1.cilt) tahlil, (2.cilt) metinler
Theary of drama in 'Hisar' and 'Türk Edebiyatı' journals
- Tez No: 62091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 568
Özet
ÖZET Yeni Türk Edebiyatı 'nın edebi türleri içinde en önemlilerinden birisi de Tiyatrodur. Tiyatroyu tanımak için Tiyatronun ne olduğunu da bilmek gerekir. Biz bu çalışmamızda Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinin“Tiyatro Teorisi”kavramına uygun olan yazılarım inceledik Tiyatro Teorisine nasıl ve hangi düzeyde bakıldığını öğrenmek üzere bütün yazılan değerlendirdik. Bu yazıların içinde doğrudan Tiyatro Teorisini ortaya koyan eserler üzerinde durduk. Tiyatro eserlerini tanıtan yazılan da kısaca verdik. Çalışmamızın konusu,“Hisar ve Türk Edebiyatı Dergileri 'nde Tiyatro Teorisi Yazılan”dır. Tezimizde: Hisar dergisinin 1950-1980 ve Türk edebiyatı dergisinin 1972-1995 yıllan arasında yayınlanan“Tiyatro Teorisi”ne malzeme olabilecek yazılar incelenmiş, çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Çalışmamız iki cilt halindedir: Birinci cilt, Giriş, Tiyatro Sanatının Mahiyetine,Tiyatronun Fonksiyonuna, Tiyatromuzun mevcut durumuna, Tiyatro sanatına dair teklif getiren yazılar, Sonuç, Kaynakça, Dizinden oluşmaktadır. ikinci ciltte ise çalışmamıza malzeme teşkil eden yazılara yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Drama is one of the most important literary genres in New Turkish Literature. To Understand“drama”, it is necessary, to know what drama is. In this study we handled the articles in“Hisar”and“Türk Edebiyatı”the, Journals, which consern the theories of drama and we assessed all these articles in respect of how and at what levels the Theory of Drama has been dealt with of these articles we concentrated on only those directly related to the theory of Drama. We cited the works introducing the thestre/drama, shortly. The scope of study is limited to the artiches discussing the Theary of Drama in“Hisar”and“Türk Edebiyatı”Journals, In our thesis we used the issues of Hisar Dergisi published between the years 1950-1980, and the issues of Türk Edebiyatı Dergisi (Turkish Literature Journal). Our study has two volumes. Ho titles such as“Introduction”, The first volume comprises“Articles concerning the Content of Drama”,“Articles about the present Situation of Our Drama”,“Articles Rutting forward Suggestions about Drama”,“Conclusion”,“Bibliography”and“Index”. The Secund volume consists of the texts mainly used in our study.