Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinde hikaye ve roman yazıları
Writing related to story and novel from the Hisar and Türk Edebiyatı
  1. Tez No: 101967
  2. Yazar: NECDET AKAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, 1950-1980 yıllan arasında 277 sayı çıkan Hisar dergisinde hikâye ve romanla ilgili 147 yazı; 1972-1995 yıllan arasında 266. sayışma ulaşan Türk Edebiyatı dergisinde hikâye ve romanla ilgili 181 yazı tespit edilip bunlann değerlendirmesi yapılmıştır. Adı geçen dergilerde yayınlanan bu yazılardan yola çıkılarak hikâye ve romanın mâhiyeti, fonksiyonu; hikâyeciliğimizin ve romancılığımızın durumu ve problemleri üzerine fikir yürüten yazarlarımızın görüşleri tespit edilmiştir. Aynca, hikâyeciliğimizin ve romancılığımızın gelişmesi için teklifler ortaya atan yazarlanmızm görüşleri ortaya konulmuştur. Bu iki dergide yayınlanan toplam 874 hikâyeyle ilgili istatistik! çalışma yapılmıştır. Bu dergilerin her sayısında mutlaka bir hikâyenin yer aldığı, her iki dergide de aşağı yukan iki sayıda üç hikâyenin yayınlandığı görülmüştür. Bu hikâyelerden 810'u yerli yazarlarımıza, 64'ü yabancı yazarlara aittir. Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinde hikâye ve romanla ilgili çıkan yazılardan hareketle toplu değerlendirme yapıldıktan sonra sonuçlar çıkarılmış ve bazı tekliflerde bulunulmuştur. Çalışmamız sonunda, bu dergilerin yazarlannın hikâye ve romanla ilgili teorilere yer vermeleriyle, yazar ve eser tanıtımlanyla, hikayeci ve romancılan teşvik edici yazılanyla, hikâyeciliğimizin ve romancılığımızın durumunu ve problemlerini ortaya koymalanyla, yaşayan Türkçe'ye sahip çıkmamızın önemine dikkat çekmeleriyle, bol bol hikâye yayınlamalanyla, ele aldıklan yazarlar ve eserler vasıtasıyla Türkiye dışında zor durumda yaşayan Türklerin durumlarına dikkat çekmeleriyle ve millî kültürümüze eğilmemiz gerektiğini vurgulamalanyla Türk halkına ve Türk edebiyatına küçümsenmeyecek bir hizmet sunduklan sonucuna vardık.Her iki dergi yazarlarının, yazar ve eser eleştirilerinde genellikle objektif davranmakla birlikte, bazen duygusal hareket edip yanlı davrandıklarını; Türk edebiyatında yer alan yazar ve eserlerin bir kısmına hiç değinmediklerini gördük. Yayın hayatını sürdüren Türk Edebiyatı dergisi için, hikâye ve romanla ilgili şu tekliflerde bulunduk: Yazar ve eser değerlendirmelerinde daha objektif davranılmalı ve dergi sütunlarında ele alman yazar ve eser isimleri daha da çoğaltılmalı. Şimdiye kadar çeşitli dergilerin çıkarmış oldukları“Hikâye ve Roman”özel sayılarından daha“kapsamlı”bir özel sayı çıkarılmalı. Bu çalışmamızın,“hikâye ve roman”la ilgili çalışma yapacaklara ışık tutacağı düşüncesindeyiz. Necdet AKAY Çanakkale -2001
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study of this thesis, 147 writings related to story and novel from the periodical Hisar, which was being published totally 277 issues between the years 1950-1980; 181 writings related to story and novel from the periodical Türk Edebiyatı (Turkish Literature), which has reached its 266 th issue between the years 1972-1995, have been determined and assessed. Taking into consideration the writings pulished in these periodicals; the opinions of our writers who put forward their ideas on the character and the function of story and novel; the position and the problems of our story and novel writing have been determined. In addition, the opinions of our writers who put forward suggestions on the development of our story and novel writing have been stated. A statistic study of totaly 874 stories published in these periodicals have been realised. It has been observed that there is definetly a story in each issue; on avarage, there are three stories in each two issues. The 810 of these stories belong to our writers and the 64 of these stories belong to the foreign writers. The conclusions have been brought out and the suggestions have been presented after a general evaluation taking into consideration the writings concerned story and novel published in the periodicals Hisar and Türk Edebiyatı. At the end of our study; it has been concluded that the writers of these periodicals presented Turkish people and Turkish literatuare a valuable service by including the theories related to story and novel, by introducing the writers and the works, by their writings encouraging the story and novel writers, by bringing to light the states and the problems of our story and novel writing, by attracting the attention on the importance of claiming living Turkish, by publising so many stories, by attracting the attention on the states of Turks living abroad in the difficult conditionsby means of the writers and works they examined, and by emphasizing the neccessity of giving importance to our national culture. It has been observed that both of the periodals' writers were generally objective in their criticisms of the writers and works, however they were biased in some situations because of their feelings; they didn't touch on some of the writers and works in Turkish literature. We have suggested the following for the periodical Türk Edebiyatı, which has still been published, concerning story and novel: They should be more objective on the evaluation of writer and work, and they should increase the number of the writers and the works on the columns of the periodical. A special issue which is more“comprehensive”than the special issues which have been publishhed by various periodicals up to now should be published. We consider that that study will throw light to those who will involue in the study of story and novel. Necdet AKAY Çanakkale - 2001