Baraj ve deniz suyunda yetişen gökkuşağı alabalıklarının kanında bazı biyokimyasal parametreler ile mineral değerlerinin araştırılması
Investigation of some biochemical parameters and mineral values in the blood of rainbow trout growing in dam and sea water
  1. Tez No: 621012
  2. Yazar: AYŞENUR KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, baraj ve deniz suyunda yetişen gökkuşağı alabalıkların yetişme ortamı (pH, sıcaklık, tuz, oksijen miktarı ve saturasyon) farklılığının serumdaki bazı mineral (kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), ve çinko (Zn), demir (Fe) ve biyokimyasal parametre (kolesterol, üre, albümin (Alb), total protein (TP), albümin/globumin (Alb/Glo), kreatinin (Kre), ürik asit (UA), ALT (Aspartat transamilaz), AST (Alanin aminotransferaz), Trigliserid (TG) düzeylerine etkisinin belirlenerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma materyalini; Samsun'da baraj suyunda ve Karadeniz suyunda beslenme amacıyla yetişen 800-1000 g yaklaşık ağırlığında 20 adet gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) oluşturdu. Çalışma materyalleri olan kanlar Aralık ayında aynı gün her iki gruptan alındı ve suyun pH, sıcaklık, oksijen miktarı ve saturasyon düzeyi YSI oksijen metre cihazı ile tuzluluk oranı refraktometre ile belirlendi. Alınan kan örneklerinden çıkarılan serumda TK, Üre, Kre, UA, TP, TG, ALT, AST, Ca, Mg, ve Zn, Fe düzeyleri spektrofotometrik yöntemle otoanalizör cihazında belirlendi. Bulgular: Deniz suyunun tuzluluk, oksijen ve saturasyon düzeyinin baraj suyunda daha fazla olduğu pH ve sıcaklığın birbirine yakın olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SOME BIOCHEMICAL PARAMETERS AND MINERAL VALUES IN THE BLOOD OF RAINBOW TROUT GROWING IN DAM AND SEA WATER Aim: In this study, it was aimed to determine and compare the effects of differences in the growth environment (pH, temperature,salinity, oxygencontentandsaturation) of rainbow trout grown in dam and sea water on some minerals (calcium (Ca), magnesium (Mg), zinc (Zn), iron (Fe)) and biochemical parameter levels(cholesterolurea (TC), creatinine (Cre), uricacid (UA), alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), triglyceride (TG)) in serum. Material and Methods: The study material consisted of 20 rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) weighing approximately 800-1000 g in dam water (Derbent Dam) and Black Sea water (Yakakent) in Samsun. Blood samples were collected from both groups on the same day in December and the pH, temperature, oxygen content and saturation level of the water were determined by YSK oxygen meter and salinity determined by refractometry. The serum levels of TK, Urea, Cre, UA, Total Protein (TP), TG, Ca, Mg, Fe and Zn and ALT, AST enzyme activity were determined by spectrophotometric method in the autoanalyser. Results: It was observed that the salinity, oxygen and saturation levels of the sea water were higher than the dam water and the pH and temperature were close to each other.