Frederika Amalia Finkelstein'ın L'oubli ve Survivre başlıklı romanlarında şiddet
Violence in the novels titled L'oubli and Survivre of Frederika Amalia Finkelstein
- Tez No: 621058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fransız yazar Frederika Amalia Finkelstein'ın L'Oubli (2014) ve Survivre (2017) başlıklı romanlarına yansıyan şiddet kavramının incelenmesidir. Çalışmanın temelini, İkinci Dünya Savaşının bitiminden XX. yüzyılın sonuna kadar olan dönem ile 11 Eylül 2001 terör saldırılarından günümüze kadar geçen süreç olmak üzere iki farklı tarihsel dönem oluşturur. Şiddet kavramı çerçevesinde, bir yandan yazarın L'Oubli romanında ele aldığı, XX. yüzyılda şiddetin doruk noktasına ulaştığı İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi soykırımından yola çıkarak, travmatik bellek aktarımının günümüzdeki yansımaları incelenmiş, diğer yandan Survivre romanına konu olan Bataclan terör saldırısından yola çıkarak, günümüzde hâkim olan terörün modern birey ve toplum üzerindeki yansımaları ele alınmıştır. Bu nedenle, öncelikle söz konusu dönemleri daha iyi analiz edebilmek için tarihsel sürece değinilmiştir. Ardından, sınırları değişen kötülük kavramı ve yazarın söz konusu kötülük kavramına bakışı incelenmiştir. Aynı zamanda, post-bellek kavramı çerçevesinde, savaş sonrası tanıklık ve travmatik bellek aktarımı konuları ele alınmıştır. Post-bellek kavramıyla birlikte, anma ödevi ve hafıza mekanları konuları da romanlar kapsamında incelenmiştir. Öte yandan, yeni savaş terimi çerçevesinde, modern çağın tehditleri, riskleri, korku kültürü kavramı, yine incelediğimiz romanların ışığında ele alınmıştır. Böylelikle, incelenen romanların tarihsel arka planları doğrultusunda, İkinci Dünya Savaşından sonraki dönemde şiddetin, coğrafya, gerekçe ya da taraf bağlamında değişse de bir kısır döngünün içinde sürekli devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the concept of violence addressed in the novels of the French author Frederika Amalia Finkelstein titled L'Oubli (2014) and Survivre (2017). To this end, the study discussed two different historical periods: the period from the end of the Second World War to the end of the 20th century and the period from the 9/11 terrorist attacks to the present day. In this respect, implications of the transmission of traumatic memory on the present day were addressed on the basis of the Holocaust, which took place during the Second World War when the violence reached the peak point, with references to L'Oubli on one hand while reflections of the phenomenon of terror on today's modern individuals and societies were discussed on the basis of the Bataclan terror attack addressed in Survivre on the other hand. In the present study, first, historical process was mentioned for better analysing the periods in question. Then the concept of evil with its changing limits was examined, and the perspective of the author towards this concept was interpreted. Also, the topics of postwar witness and transfer of traumatic memory were addressed within the framework of the concept of post-memory. Along with post-memory, duty of memory and memory spaces were also addressed within the scope of the novels. Finally; threats, risks and the culture of terror of the modern era were examined within the framework of the new wars term with references to the novels examined. All in all, based on the historical background of the novels analyzed in this study, it was concluded that violence continued in a vicous circle in the post-World War II era despite changes were observed in terms of geography, reasons or parties.