Kurtubi tefsiri'nde Ehl-i Kitap'a yönelik teolojik eleştiriler
Theological criticisms of the people of the book in tafsir of al-Qurtubi
- Tez No: 621059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada müfessir Kurtubî'nin kaleme almış olduğu el-Câmiu li-Ahkâmi'l-Kur'ân adlı eserinde Ehl-i Kitap'ın teolojik inançlarına yönelik tutum ve eleştirileri incelemek amaçlanmıştır. Ehl-i Kitap'ın teolojik inançları bölümlere ayrılarak inançlarına dair bilgiler verilmiştir. Ardından ele alınan konular hakkındaki ayetler ve Kurtubî'nin görüş ve yorumları belirlenmiştir. Ayrıca konular ile alakalı Kutsal Kitap anlatımları verilerek mukayeseli bir çalışma ile eleştirilerin sebebi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Yahudi ve Hıristiyanların Tanrı inancı ayrı ayrı ele alınmıştır. İkinci bölümde Ehl-i Kitap'ın peygamber inancı verildikten sonra Yahudilerin peygamberlerine karşı yanlış tutumları konu edinmiştir. Üçüncü bölümde Ehl-i Kitap'ın kutsal kitapları incelenmiş ve İslâm dünyasındaki tahrif konusu işlenmiştir. Dördüncü bölümde ise Ehl-i Kitap'ın ahiret ve melek inancına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to investigate the attitude and criticism towards the People of the Book's theological beliefs in the work written by the explicator Qurtubi's“al-Jami' Ahkam al-Quran.”By separating into the sections, it gives information about the theological beliefs of the People of the Book's beliefs. In addition, by giving narrations of The Bible regarding issues, it aims to determine reasons of the criticism with a comparative study. The first section of the work reviews the belief of God of Jews and Christians separately. The second section investigates the wrong attitude of Jews towards their prophet after People of the Book's understanding of prophecy is given. Third section deals with the holy books of the People of the Book and the Islamic idea of corruption of the previous sacred books. The fourth section investigates the belief of the afterlife and angel of People of the Book.