Türk sosyolojisinde doğu-batı sorunsalı: Baykan Sezer örneği
The East-west problematic in Turkish sociology the case of Baykan Sezer
  1. Tez No: 62107
  2. Yazar: HÜSEYİN ATLANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doğu ve Batı dünyanın bir bütün olarak tarih içinde bilinmesinden itibaren toplum farklılaşmaları sonucunda iki ayrı sistem oluşturmuşlar; her biri ayırıcı vasıflarını birbirleriyle olan karşılıklı ilişki, etkilenme ve çatışmalarında bulmuşlardır. Tarih dönemlerinin başlamasından modern çağlara ve günümüzün bilgi toplumu dönemine kadar düşünürler Doğu-Batı çatışmasının niteliği üzerine tanımlamalar yapmışlar, inceleme ve araştırmalarını bu sorunsal üzerinde yoğunlaştırmışlardır. özellikle Batı ve Türk sosyolojisinde çeşitli kavramsallaştırmalar aracılığıyla medeniyet, kültür, yapı ve benzeri çerçevelendirmeler kullanılarak ve de tarihsel ve toplumsal çıkarlar gözetilerek Doğu-Batı sorunsalına dominant bir işlev yüklenmiştir. Bu çalışmada fikirlerini tartışmak istediğimiz Baykan Sezer'in görüşleri Doğu-Batı çatışmasını ve Türkiye sosyolojisi oluşturma çabalarının bir örneği biçiminde değerlendirilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the knowing of world as a whole in history, East and West have taken formation in two different systems as aresult of social differentiation. Each of them separately earned its distinctive qualities in the way of interrelation, influence and conflict between them. From the beginning of historical eras to modern times and to the contemporary information society, thinkers have been made descriptions about quality of East-West conflict and focused their studies on this problematic. Especially, by means of conceptualizations that were made in Western and Turkish sociologies, frames such as civilization, culture and structure were used in a scientific discipline.In addition to this historical and social interests were considered. In this connection, the dominant function was loaded to the problematic of East- West. In this study, it was aimed to make evaluation of Baykan Sezer's views that are the best example of efforts in formulating East- West conflict and making Turkish sociology on the line of historical development. II