Baykan Sezer'de doğu-batı sorunu
The Problem of east and west in the works of Baykan Sezer
  1. Tez No: 81900
  2. Yazar: GÖKHAN KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Baykan Sezer, Türk sosyolojisinin ve Türk toplumunun konuları ve sorunları üzerine orijinal görüşleri olan ve bu sorunlara çözüm önerileri sunan bir Türk sosyologudur. Sezer' e göre, Türk toplumu olarak sorunlar bizim sorunlanmızdır, bunlara çözüm getirmekte yine bizim görevimizdir. Sorunlara Doğu-Batı çatışması temelinde yaklaşan Sezer, Doğu'yu da Batı'yı da iyi tanımamız ve bilmemiz gerektiğinin altını önemle çizer. Doğu toplumları için önerilen modellerde amaç, Doğu'yu Batı'ya benzetmektir. Bu öne sürülen modellerde çıkış noktası Doğu toplumlarının sorunları değil, Batı'dır. Türkiye ile ilgili sorunlar birbirinden kopuk ve bağımsız değildir. Bu nedenle bu sorunların birini ele alış biçinıimiz diğer sorunları da ilgilendirmektedir. Günümüzde toplumların karşılaştığı sorunlar tarihin bir ürünüdür. Sorunların tarihi boyutu bulunmaktadır ve çözümleri de tarihi gelişmeye yol açmaktadır. Sosyoloji ve tarih ilişkisine önemle vurgu yapan Sezer, konulan tarihi boyutları içinde ele alarak özellikle yakın tarihimizi sadece bir akademik ilgi alam olmaktan çıkarmıştır. Sezer, Türk sosyolojisi ve Türk toplumu için ayrı bir kişilik ve ayrı bir kimlikten söz etmektedir. Bu yalnızca duygusal ya da biçimsel bir sorun değildir, son derece zahmet ve çaba gerektiren önemli bir konudur. Ancak unutulmaması gereken nokta, amaç Türk sosyolojisini ve Türk toplumunu bütünden soyutlamak değildir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Baykan Sezer, who is a Turkish sociologist, made significant theoretical contribitions to Turkish sociology. He is also interested in Turkish society's main problems and his works offer solutions to those problems. According to Sezer, problems of Turkish society must be evaluated distinctively and finding solutions to those problems should be one of the main concers of Turkish sociologists. Sezer's approach to problems concentrate on the East- West conflict, and also emphisizes the necessity a thorough recognition of both Western and Eastern culture. According to him, the aim of suggesting models for Eastern societies is to make Eastern culture similar to Western culture, n fact it is seem that most often the starting point of these suggested models is Western culture and it's problems. The problems concerning Turkish society are interconnected. For this reason to deal with one of these problems results in dealing with many other connected issues. The actual problems which societies have to face are deeply rooted in history. Consequently these problems have a historical context and solutions found to them give way to historical development. Therefore Sezer, who emphisizes the relationship between sociology and history, deals mainly with historical context of sociological phenomena and he especially emphisizes that knowlodge of our recent history has to move beyond the limits of academic world. Sezer believes that Turkish society has adistinctive charecter and identity of it's own. But in doing so he does not intend to set apart Turkish society from the rest of societies.