Ağızda maya yükünün belirlenmesi ve izole edilen candida cinsi mayaların tanımlanması
Determination yeast load and identification of candida SPP. isolated from mouth
- Tez No: 621102
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF OTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mikrobiyota, insan vücudun çok önemli bir parçasıdır ve ağız mikrobiyotası insan mikrobiyotasınının önemli bir kısmıdır. Ağız, birçok mikroorganizmayı yapısında içermektedir. Bu mikroorganizmalar, bakteri, maya, küf, protozoon ve arkelerdir. Mikrobiyota çalışmalarında genel olarak bakteriyel mikrobiyota belirlenirken, fungal mikrobiyota ile ilgili çalışmalar az bulunmaktadır. Bununla birlikte son zamanlarda fungal mikrobiyota üzerine olan çalışmalar hızla artmaktadır. Mikrobiyota günümüzde insan vücudunun bir organı olarak kabul edilmekte ve sağlığı etkilediği üzerine çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Hatta bazı durumlarda mikrobiyotanın bir parçası olan mikroorganizmanın, çeşitli koşullar altında fırsatçı patojen durumunda hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle Candida cinsi mayalar fırsatçı patojen mikroorganizmalardır. Bu nedenle araştırmamızda sağlıklı 1825 yaş arası genç bireylerin ağız mikrobiyotasında bulunan maya yükleri ve Candida cinsleri belirlenmiştir. Çalışmamıza katılan 31 katılımcıdan örnek alınmıştır ve katılımcılara anket uygulanmıştır. Katılımcılardan alınan örneklerin SCAF ve SDA besiyerlerine ekimleri yapılmıştır. Sonuç olarak sağlıklı 18-25 yaş arası genç bireylerin ağız maya yükünün SCAF besiyerinde 0,01±0,01 ve 1,87±0,01 log kob ve SDA besiyerinde bakteri ve maya yükünün ise 0,01±0,01 ve >3,00±0,01 log kob düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Sayım petrilerinden toplam 500 adet izolat alınmıştır. Alınan izolatların öncelikle lam-lamel arası preparatları hazırlanarak maya olup olmadığı belirlenmiştir. 140 izolatın maya olduğu belirlenmiştir. Maya olduğu belirlenen izolatlara GTT yapılmıştır. GTT ile 108 tanesinin muhtemel Candida albicans/dublinensis olabileceği belirlenmiştir. 140 izolat daha sonra MALDI-TOF MS ile tanımlanmıştır. İzolatların 54 tanesi C. albicans, 5 tanesi C. albicans (africana), 46 tanesi C. dublinensis, 28 tanesi C. parapsilosis, 3 tanesi C. inconspicua, 3 tanesi Pichia manshurica ve 1 tanesi Wickerhamomyces subpelliculosus olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Microbiota is a very important part of the human body and the oral microbiota is an important part of the human microbiota. The mouth contains many microorganisms such as bacteria, yeast, mold, protozoa and archaea. While in microbiota studies are generally determined in bacterial microbiota, there are few studies about fungal microbiota. Moreover, recent studies on fungal microbiota are rapidly increasing. Today, microbiota is accepted as an organ of the human body and there are various studies on its effects of human health. It is known that, in some cases, the microorganisms as known opportunistic pathogens such as Candida genus yeasts, which is part of the microbiota, causes diseases under changed conditions. For this reason, yeast loads and Candida genus which found in the oral microbiota of healthy 18-25 years old individuals were determined in our study. A sample was taken from 31 participants and a questionnaire was applied to the participants. As a result, the yeast load of healthy individuals between the ages of 18-25 years were determined 0.01±0.01 and 1.87±0.01 log cfu in SCAF medium and 0.01±0.01 and >3.00±0.01 log cfu in SDA medium. A total of 500 isolates were isolated. İsolates were evaluated microscopically and 140 isolates were found to be yeast. It was determined by GTT that 108 isolates could be Candida albicans/dublinensis. Then, 140 isolates were identified by MALDI-TOF MS. Isolates were identificated as 54 isolates of C. albicans, 5 isolates of C. albicans (africana), 46 isolates of C. dublinensis, 28 isolates of C. parapsilosis, 3 isolates of C. inconspicua, 3 isolates of Pichia manshurica and 1 isolates of Wickerhamomyces subpelliculosus.