A-PRF'nin doğranmış kıkırdak greft sağ kalımı ve canlılığı üzerine etkisinin histopatolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 621101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER BERKİTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; içerdiği büyüme faktörleri nedeniyle günümüzde özellikle maksillofasyal cerrahilere ek tedavi yöntemi olarak kullanılan, trombosit konsantrasyonlarından biri olan geliştirilmiş-trombositten zengin fibrin'in (G-TZF) doğranmış ve doğranmamış kıkırdak dokusuna sarılması sonrası kıkırdak doku üzerine histopatolojik etkilerinin değerlendirilmesi, kıkırdak canlılığı ve kalıcılığına etkilerinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 10 adet Yeni Zelanda tipi erkek tavşan kullanılmış olup her bir tavşanın auriküler kıkırdak dokusu 4x1 cm ölçüsünde perikondriyumsuz olarak eksize edildi. Alınan kıkırdak greft 1x1 cm'lik 4 eşit parçaya bölündü. Tüm tavşanların lumbosakral bölgesinde subkutan 4 adet cep oluşturuldu. Alınan ve 4 eşit parçaya bölünen kıkırdak greftlerden ilki doğranmadan ve G-TZF ile sarılarak sol üst cebe, ikincisi doğranmadan ve G-TZF ile sarılmadan sağ üst cebe, üçüncüsü eşit parçalara doğranarak ve G-TZF ile sarılarak sol alt cebe, dördüncü ise doğranarak ve G-TZF ile sarılmadan sağ alt cebe yerleştirildi. 90 gün sonra deney sonlandırılarak kıkırdak greftler toplandı ve histopatolojik incelemeye gönderildi. Histopatolojik incelemede Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom, Toluidin Blue, Verhoeff Van Gieson ile boyanan kıkırdak greft kesitleri, inflamasyon, nukleus kaybı, periferik proliferasyon, vaskülarizasyon, kemik metaplazi, matriks kollajen içeriği, matriks elastik fibril içeriği ve metakromazi kaybı açısından değerlendirildi. BULGULAR: Her grupta 10'ar kıkırdak greft olmak üzere 4 grupta toplamda 40 kıkırdak greft yer almaktadır. Toplam 40 kıkırdak greftin değerlendirildiği çalışmamızda matriks kollajen ve elastik fibril içeriği, vaskülarizasyon, kemik metaplazi kriterleri açısından gruplar arasında istatistiksel bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It is used today due to the growth factors it contains in platelet concentrations as an additional treatment method especially for maxillofacial surgeries. The aim of this study is to evaluate the effects of the advanced-platelet rich fibrin (A-PRF) on the cartilage tissue and its effects on cartilage viability and persistence after wrapping the diced and unedged cartilage tissue. MATERIALS AND METHODS: In our study, 10 New Zealand type male rabbits were used. The auricular cartilage tissue of each rabbit was excised as 4x1 cm in size, without perichondria. The cartilage graft taken was divided into 4 equal parts of 1x1 cm. Four subcutaneous pockets were created in the lumbosacral region of all rabbits. The cartilage graft taken was divided into 4 equal parts. The first of the cartilage grafts was wrapped with A-PRF and placed in the left upper pocket without being diced. The second graft was wrapped with A-PRF and placed in the right upper pocket without being diced. The third graft was placed in the lower left pocket by dicing it into equal pieces and wrapped with A-PRF, and the fourth was placed in the lower right pocket with dicing and without wrapping with A-PRF. After 90 days, the experiment was terminated and cartilage grafts were collected and sent for histopathological examination. Cartilage graft sections were painted with Hematoxylin-Eosin, Masson Trichrome, Toluidin Blue, Verhoeff Van Gieson paints in histopathological examination. It was evaluated in terms of inflammation, nucleus loss, peripheral proliferation, vascularization, bone metaplasia, matrix collagen content, matrix elastic fibril content, and loss of metachromasia. RESULTS: There are 10 cartilage grafts in each group and 40 cartilage grafts in total in 4 groups. In our study evaluating a total of 40 cartilage grafts, no significant difference was found between the groups in terms of vascularization, bone metaplasia, matrix collagen and elastic fibril content (p>0.05).