Endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda patolojik bulguların ve radyolojik bulguların karşılaştırılması
Comparison of pathological findings and radiological findings in patients undergoing endoscopic sinus surgery
- Tez No: 621104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESC) prosedürleri uygulanan hastaların, ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografilerindeki (BT) anatomik varyasyonları değerlendirmek, ameliyat sonrası patoloji sonuçları dökümente edip değerlendirmek ve ikisi arasındaki ilişkiyi araştırmak. Bulunan veriler benzer çalışmalarla kıyaslanarak konu ile ilgili literatüre katkı sağlanılmak. Materyal Metod: Bu çalışmada son üç yılda kliniğimizde FESC ameliyatları yapılan 324 hastanın paranazal BT leri anatomik varyasyonlar açısından incelendi. Ayrıca aynı hastaların patoloji sonuçları kaydedilip değerlendirildi. Bulgular: Veriler incelendiğinde anatomik varyasyonlar sıklık sırasına göre %44.1 septum deviasyonu (SD), %25 agger nazi hücresi (AN), %14.5 haller hücresi, %13 onodi hücresi %12 konka bülloza, %1.9 paradoks orta konka varyasyonları saptanmıştır. En sık görülen patoloji nazal polip olup sıklık sırasına göre %59 non eozinofilik inflamatuar polipler, %21.3 eozinofilik ve allerjik polipler, %17 kronik inflamasyon ve %2.8 inverted papillom tespit edilmiştir. Yapılan istatistiksel testlerde konka büllozanın kronik inflamasyon hastalarında görülme oranı anlamlı çıkmıştır Sonuç: Çalışmamızda sonuçlar karşılaştırılan literatür ile genellikle parelellik göstermiştir. Bizim çalışmamız anatomik varyasyonlarla patolojilerin ilişkilendirmesini yapan nadir bir çalışma olup bu açıdan kıymetlidir. Konka bülloza ile kronik inflamasyon arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the anatomical variations in preoperative computed tomography (CT) of patients undergoing functional endoscopic sinus surgery (FESC) procedures, to document and evaluate the postoperative pathology results and to investigate the relationship between the two. To compare the data with similar studies to contribute to the literature. Materials and Methods: In this study, paranasal CT scans of 324 patients who underwent FESC operations in our clinic in the last three years were examined in terms of anatomic variations. In addition, pathology results of the same patients were recorded and evaluated. Results: When the data were analyzed, 44.1% septum deviation (SD), 25% agger nazi cell (AN), 14.5% haller cell, 13% onodi cell, 12% turbinate bullosa, 1.9% paradoxic middle turbinate variations were determined. The most common pathology was nasal polyps, 59% non-eosinophilic inflammatory polyps, 21.3% eosinophilic and allergic polyps, 17% chronic inflammation and 2.8% inverted papilloma. In statistical tests, the incidence of concha bullosa in patients with chronic inflammation was significant. Conclusion: The results of our study were generally in parallel with the literature. Our study is a rare study that correlates anatomical variations with pathologies and is valuable in this respect. There was a statistically significant relationship between concha bullosa and chronic inflammation.