Endoskopik sinüs cerrahisi sonrası nazal kaviteye uygulanan budesonidli nazal irrigasyonun klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of budesonide nasal irrigation applied to nasal cavity after endoscopic sinus surgery
- Tez No: 682785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ:Nazal polipli kronik sinüzit nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisi yapılan hastalara postoperatif dönemde budesonidli nazal irrigasyon kullanımı ile etken maddeyi nazal kaviteye yüksek basınç ve volüm ile ulaştırmak ve etken maddenin topikal etkisini artırmak amaçlanmaktadır. Literatürde budesonidli nazal irrigasyonun etkisini ve güvenirliliğini ortaya koyan pek çok çalışma yapılmıştır. Yüksek seviyelerde eozinofil içeren polipli kronik sinüzit hastalarına postoperatif dönemde kortikosteroidli irrigasyon tedavisi verildiğinde nüks ihtimalinin daha düşük olduğu ile ilgili çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmanın amacı; nazal polipozis nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda, ameliyat sonrası dönemde budesonidli nazal irrigasyon kullanımının etkinliğinin, klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi ve budesonidli nazal irrigasyon ile elde edilen yanıta göre ameliyat sırasında alınan nazal polip spesmenlerindeki histopatolojik farklılıkları ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM:2018 – 2020 yılları arasında kliniğimizde nazal polipli kronik rinosinüzit nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan ve postoperatif dönemde budesonidli nazal irrigasyon tedavisi başlanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Takibinde nüks izlenen ve izlenmeyen hastaların preoperatif ve postoperatif SNOT 22 skorları, preoperatif Lund – Mackay bilgisayarlı tomografi skorları, postoeratif Lund –Kennedy endoskopi skorları retrospektif olarak değerlendildi. Hastaların postoperatif patoloji blokları ışık mikroskobunda değerlendirilerek büyük büyütme alanındaki ortalama eozinofil sayıları belirlendi. Ayrıca parafin bloklardan immuno-histokimyasal yöntem ile CD3+, CD4+ ve CD8+ T lenfositler tespit edildi. BULGULAR:Ortalama yaşı 39.85, %64.1'i erkek ve %35.9'u kadın olan toplam 39 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %51.3'üne primer cerrahi uygulanırken, %48.7'sine nüks nedeniyle revizyon cerrahisi uygulandı. Ortalama takip süresi 15.51 aydı. Son kontrol vizitlerinde 20 hastada polip izlenmedi. Polip saptanmayan 20 hasta nüks etmeyen grup; evre 1,2,3 ve 4 polipleri olan 19 hasta nüks eden grup olarak belirlendi. Bu ayrıma göre nüks oranı %48.71 olarak bulundu. Nüks etmeyen grupta periferik kan eozinofil sayısı istatistiksel açıdan anlamlı derecede daha yüksek saptandı (p:0.016). Yapılan ROC analizi ile periferik eozinofil sayısı açısından 350/µl değeri kesim noktası olarak belirlendi. Ayrıca korelasyon incelemesinde periferik kan eozinofil sayısı ile postoperatif Lund – Kennedy endoskopi skoru arasında negatif yönde korelasyon saptandı (p:0.02). Nüks etmeyen grupta doku eozinofil sayısı daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmadı. Doku CD3+, CD4+, CD8+ T lenfosit sayısı, doku CD4+/CD8+ T lenfosit oranı ile nüks arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Doku CD8+ T lenfosit sayısı ile postoperatif RSDI skoru arasında pozitif korelasyon olduğu bulundu (p:0.046). Komorbid faktörler incelendiğinde; allerjik rinit ile nüks arasında istatistiksel olarak bir ilişki saptandı (p:0.029). SONUÇ:Topikal kortikosteroidler, nazal polip tedavisinde 1a kanıt düzeyine sahip olup, postoperatif tedavide yaygın olarak kullanılan ilaçlardandır.Bu çalışmada, ameliyat sonrası budesonidli nazal irrigasyon yapılarak topikal kortikosteroidlerin nazal kaviteye daha yüksek hacim ve basınçta dağılması sağlanmıştır. Sonuçlarımıza göre,periferik kan eozinofilisi olan ve allerjisi bulunmayan hastaların nüks oranları daha düşük bulunmuştur. Budesonidli nazal irrigasyonun eozinofilik inflamasyon yükü fazla olan hastalarda daha etkili olduğu düşünülmüştür. Bu hastaların postoperatif tedavi rejimine budesonidli nazal irrigasyon ile yüksek doz topikalkortikosteroid uygulamasının eklenmesi etkin ve güvenilir bir yöntem olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Budesonide nasal irrigation can deliver concentrated steroid solution through a high-pressure, high-volume system and increase the topical effect of steroid in the postoperative nasal cavity. Many studies showed the efficacy and safety of budesonide nasal irrigation. The aim of this study is; clinical and radiological evaluation of the efficacy of budesonide nasal irrigation in the postoperative period in patients who underwent endoscopic sinus surgery for chronic rhinosinusitis with nasal polyposis, and to reveal the histopathological differences in nasal polyp specimens according to the response obtained with budesonide nasal irrigation. MATERIALS AND METHODS: The patients who underwent endoscopic sinus surgery due to chronic rhinocinitis with nasal polyposis and started budesonide nasal irrigation in postoperative period between 2018 - 2020 were included in the study. Preoperative and postoperative SNOT - 22 scores, preoperative Lund – Mackay computed tomography scores, postoperative Lund –Kennedy endoscopy scores were retrospectively evaluated for both recurrence and non –recurrence group. The postoperative pathology blocks of the patients were evaluated in the light microscope and the average eosinophil numbers in the high – power filed were determined. In addition, CD3+, CD4+ and CD8+ T lymphocytes were detected by immuno-histochemical method from paraffin blocks. RESULTS:A total of 39 patients with an averageage of 39.85 (64.1% maleand 35.9% female) were included in the study. Primary surgery was performed in 51.3% of patients, while revision surgery was performed due to recurrence in 48.7%. The mean follow-up time was 15.51 months. Polyps were not observed in 20 patients in the latest visit. Twenty patients who did not have polyps were identified as non – recurrence group, while 19 patients who have stage 1,2,3 and 4 polyps were identified as recurrence group. According to this distinction, recurrence rate was 48.71%. Peripheral blood eosinophil count was statistically significantly higher in the non-recurrencegroup (p:0.016). With ROC analysis, 350/μl was determined as cut-off value in terms of peripheral eosinophil count. In addition, a negative correlation was found between peripheral blood eosinophil count and postoperative Lund – Kennedy endoscopy score (p:0.02).Although the number of tissue eosinophil was higher in the non-recurrence group, no statistically significant association wasfound. There was no significant relationship betweentissue CD3+, CD4+ and CD8+ T lymphocyte count, tissue CD4+ /CD8+ T lymphocyte rate and recurrence. There was a positive correlation between tissue CD8+ T lymphocyte count and postoperative RSDI score (p:0.046). A statistical association was found between allergic rhinitis and recurrence(p:0.029). CONCLUSION: Topical corticosteroids have“1a evidence level”in treatment of nasal polyps and are widely used in postoperative therapy. In this study, budesonide nasal irrigation was used to apply topical corticosteroids at higher volume and pressure to nasal cavity after surgery. We revealed that recurrence rate was lower in patients with peripheral blood eosinophilia and without allergy. It was thought that budesonide nasal irrigation was more effective in patients with eosinophilic inflamation. Budesonide nasal irrigation can be an effective, reliable and alternative method for the application of topical corticosteroids in postoperative treatment regimen in eosinophilic patients.