Türk sanatında arslan
Lions in Turkish art
  1. Tez No: 621140
  2. Yazar: İLKNUR KOSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
“Türk Sanatında Arslan”konulu bu tezde Türk süsleme sanatında sıklıkla kullanılan motiflerden biri olan arslan motifinin şekil ve anlamsal içerik olarak netleştirilmesine ve arslan biçimlerinin tipolojisinin ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Bu konu hakkında kaleme alınmış yayınların incelenmesi, Türklerin sanat eserlerinin mümkün olan bölümünün taranması, sanatsal ve tarihi değeri olanların saptanarak çeşitli müze ve yayınlardan elde ettiğimiz bilgilerle karşılaştırılması, mevcut eserlerden oluşan bir liste hazırlanması ve eserlerin kullanım alanlarına göre bölümlendirilmesinden sonra, bu eserlerde görülen arslan betimlemeleri şekilsel açıdan incelenmiş ve sembolik anlamlarına da değinilmiştir. Çalışma kapsamındaki örneklerin değerlendirilmesiyle arslan motifinin Türk sanatındaki yeri ve önemi anlaşılmaya çalışılmıştır. Tezin ana başlıkları sırasıyla“Giriş”,“Dünya Kültürlerinde Arslan Motifi”,“Türk Kültüründe Arslan”,“Türk Sanatında Arslan Motifi”,“Değerlendirme”ve“Sonuç”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation on the subject of“Lions in Turkish Art”, it is attempted to clarify the lion figure which has been one of frequently used motifs in Turkish ornament art in terms of image and connotational content and to reveal the typology of the styles of lions. After the process of researching the publications on this subject, searching into the attainable Turkish works of art, comparing the information gathered from various museums and publications by identifying the works which are of the artistic and historical significance, making a list of selected works and classifying them in terms of their areas of usage; it is analyzed the lion depictions in the works of art with regards to their forms and the symbolical meanings as well. By evaluating the data collected, it is aimed to find out the place and significance of the lion motif in Turkish art. The main titles of the dissertation are“Introduction”,“The Lion Motif In Some Cultures In The World”,“The Lion In Turkish Culture”,“The Lion Motif in Turkish Art”,“Evaluation”and“Conclusion”.