Primer ve sekonder epiretinal membranlarda fotoreseptör dış segment uzunluğu ölçümü sonuçlarımız
Results of the measurement of photoreceptor outer segment lengt in primer and secondary epiretinal membrane
  1. Tez No: 621141
  2. Yazar: YALÇIN KARAKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Epiretinal membran cerrahisinin görme fonksiyonlarına, merkezi makula kalınlığına ve fotoreseptör morfolojise olan etkisini araştırmak Gereç-Yöntem: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma hastanesinde 2013 yılında vireoretinal cerrahi yapılan primer ve sekonder ERM hastaları görsel ve anatomik getirileri açısından ileriye dönük (prospektif) olarak çalışmaya alındı. Aynı zamanda hastaların tüm fotoreseptör uzunlukları ve fotoreseptör dış segment uzunlukları ölçüldü. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ayda hastalar, tam bir oftalmolojik muayene yapılarak ve spektral domain OKT görüntüleri çekilerek değerlendirildi. Bulgular: 44 hastanın 44 gözü çalışmaya alındı. Hastaların 22' si primer 24' ü sekonder ERM grubunda idi. Primer ERM grubunda ortalama EİDGK ameliyat öncesinde 0.51 LogMAR iken, ameliyat sonrası 1. ay, 3. ay, ve 6.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate effects of epiretinal membrane surgery on the visual acuity, central retinal thickness and photoreceptor morphology. Material Methods: Primary and secondary ERM patients who had undergone vitreoretinal surgery in 2013 was evaluated prospectively in regards of visual and anatomical outcomes in Beyoglu Eye Research and Training Hospital. Also overall photoreceptor length and photoreceptor outer segment thickness were assesed. Compherensive ophthalmologic examination was performed and spectral domain optical coherence tomography images were imaged preoperatively and on post-operative month 1, 3, and 6. Results: Forty-six eyes of the 46 patients were included in this prospective study. Twenty-two patients were in primary ERM group, and 24 patients were in secondary ERM group.