Acil servise nöbet ile başvuran hastaların özellikleri ve tekrarlayan başvurularını etkileyen faktörler
Characteristic findings and factors leading to recurrent patient presentations to the emergency department due to seizures
- Tez No: 621173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Acil servise nöbet şikayeti ile başvurular sıkça görülmetedir. Bu çalışmada hastaların tekrarlayan başvurularının, yatış ve taburculuklarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Acil servise nöbet geçirme nedeniyle başvuran 18 yaş üstü hastaların demografik özellikleri, hastaların başvuru sıklığı, muhtemel nöbet etiyolojileri, nöbet tipleri, başvuru anındaki nöbet şekilleri, tanı etkinliklerinin özellikleri (laboratuvar ve görüntüleme araçları), hastaların acil servisten taburculuk veya yatış durumları retrospektif olarak araştırıldı. Hastaların tekrarlayan başvurularını, yatış ve taburculuklarını etkileyen faktörler analiz edildi. 867 nöbet hastası çalışmaya dahil edildi. Başvuru sayısı cinsiyetle kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p=0.007). Başvuru sayısı ve başvuru süresine kadar geçirilen nöbet sayısı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.002). Hastalarda en sık görülen komorbid hastalık olarak epilepsi (n=373) ve serebrovasküler olay (n=126) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Patients presenting to the emergency department (ED) with the complaint of seizures are common. This study aims to identify the factors involved in recurrent patient presentations, hospitalization, and discharge from the hospital. The patients; who presented to the ED with seizures and who were older than 18 years old, were retrospectively examined for the following factors including the demographic features, frequencies of presenting to the ED probable etiological factors for seizures, types of the seizures, the features of the seizures at the time of presentation, the characteristics of diagnostic tests (laboratory and imaging methods), the state of discharge from the ED, and patient conditions during the inpatient hospital stay. The factors involved in repeated presentations or taking part in the hospitalization and discharge processes of the patients were analyzed. The study included 867 patients with seizures. A comparison of the number of presentations by gender revealed a statistical significance (p=0.007). The number of presentations and the number of seizures until the time of presentation were compared and showed a statistical significance (p=0.002). The most common comorbid diseases were epilepsy (n=373) and cerebrovascular events (n=126).