Mantar tedavisine yardımcı bitkisel içerikli topikal formülasyon geliştirilmesi ve etkinliğinin saptanması
Development and effectiveness of natural topical formulation for fungus treatment
  1. Tez No: 621193
  2. Yazar: MEHMET TAYFUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLGÜN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son yıllarda bağışıklık sistemini baskı altına alan antibiyotiklerin ve antifungallerin sıklıkla kullanımı ve yanlış sarf edilmesinden ötürü mantar enfeksiyonlarında çoğalma görülmektedir. Tıbbi özellikleri olan bitkiler farklı hastalıkları iyileştirmek amacıyla alternatif tıpta uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bitkilerin tercih edilmesi ya bir rastlantı eseri ya da yetiştiği bölgede yaşayanların eski zamanlardan günümüze elde ettikleri bilgi birikimleri ile oluşur. Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan sentetik ilaçların yan etkileri alternatif formülasyonlar geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Bu bilgiler ışığında planlanan tez çalışmasında, yüzyıllardır antifungal ve antimikrobiyal olarak gerek modern gerekse geleneksel tıpta sıklıkla başvurulan doğal kaynaklar olan çay ağacı yağı, kekik yağı, karanfil yağı ve çitlembik yağının jel formunda preparatları hazırlanarak yüzeyel mantar enfeksiyonlarına neden olan mantarlar üzerinde antifungal etkinlik testleri gerçekleştirilmiş ve en uygun formülasyon araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increase in fungal infections due to frequent use and wrong consumption of antibiotics and antifungals that suppress the immune system. Plants with medicinal properties have been used in alternative medicine for centuries to cure different diseases. The preference of plants is either accidental or with the accumulation of knowledge of the people living in the region where they grow. The side effects of synthetic drugs used in the treatment of fungal infections necessitated the development of alternative formulations. In the thesis study planned in the light of this information, antifungal efficacy tests were carried out on fungi causing shallow fungal infections by preparing preparations of tea tree oil, thyme oil, clove oil and hedgehog oil, which are natural sources that have been frequently used in both modern and traditional medicine for centuries. the most appropriate formulation has been investigated.