Türk tarım sektörü ve tarım politikaları 1980-1995
  1. Tez No: 62120
  2. Yazar: RASİM KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1980-1995 döneminde Türk tarım sektörünün hükümet politikaları ile ilintili olarak nasıl bir gelişme gösterdiğini incelemektedir. Tarım sektörünün ulusal ekonomi içindeki nisbi önemi azalmasına rağmen, önemli bir sektör olmaya devam etmektedir. Ulusal ve uluslararası ekonomi içinde önemi devam ettiği, nüfusun büyük bir bölümü bu sektörde istihdam edildiği ve halk bu sektör tarafından beslendiği için; bu sektör ihmal edilmemelidir. Etkin ve güçlü bir tarım sektörü, Türk ekonomisinin kalkınmasına yardım eder. Türk tarım sektörünü iyileştirmek için, yapısal değişiklikler ve istikrarlı fiyat politikalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines that how the structures and conditions of agricultural sector of Turkey changed between 1980-1995 in connection with governmental policies. Although the relative importance of Turkish agricultural sector in national economy has declined, it has been still an important sector in Turkish economy. Since the importance persists in national and international economy, the large portion of population is employed in this sector and the population is fed by this sector, it shouldn't be ignored. In contrast, the efficient and powerful agricultural sector helps to develop Turkish economy. Structural changes and stable price policies are needed to improve Turkish agricultural sector. II