Adölesanların enerji içecekleriyle ilgili bilgi, tutum ve tüketim alışkanlıklarının incelenmesi
Examination of adolescents' knowledge, attitude and consumption habits of energy drinks
  1. Tez No: 621233
  2. Yazar: SAADET CEBİRBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Enerji içeceklerine tüm dünyada adölesanlar başta olmak üzere tüketici talebi giderek artmaktadır. Araştırmada, adölesanların enerji içecekleriyle ilgili bilgi, tutum ve tüketim alışkanlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen bu araştırmanın çalışma grubunu Konya il merkezinde yaşayan 15-18 yaşları arasında 452 (erkek:185; kız:267) adölesan oluşturmaktadır. Araştırma verileri enerji içeceklerine yönelik tüketim durumları, tutumları ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlıyla hazırlanan anket formu aracıyla yüzyüze görüşme yoluyla elde edilmiştir. Veriler, SPSS 21.0 programında Ki-Kare ve T testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Adölesanların %59.1'i kız, %40.9'u erkek, yaş ortalaması ise (x̄±ss) 16.14±0.865 yıldır. Enerji içeceği tüketim düzeyinin kızlarda (%50.6), erkeklerde (%61.1) olduğu belirlenmiştir (p0.05), en yüksek düzeyde tüketim miktarının her iki grupta da 250 ml olduğu tespit edilmiştir (p>0.05). Adölesanların çoğunluğunun enerji içeceklerini 16.00-20:00 ve 20.00-00:00 saatleri arasında tükettiği görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Consumer demand for energy drinks, especially adolescents, is increasing all over of the world. In the study, it was aimed to examine the knowledge, attitude and consumption habits of adolescents about energy drinks. The study group of this research, which is carried out using a relational survey model, constitutes 452 (boys: 185; girls: 267) adolescents between the ages of 15-18 living in the city center of Konya. The data were obtained through face-to-face interviews with the survey form prepared to determine the consumption, attitudes and knowledge levels of energy drinks. The data were analyzed by using Chi-Square, T test in SPSS 21.0 program. It was found that 59.1% of adolescents were female and 40.9% were male, and average age is (x̄±ss) 16.14±0.865 years. Energy drink consumption level was found 50.6% in girls, 61.1% in boys and it was a significant difference between them (p 0.05), the highest level of consumption was found to be 250 ml in both groups (p>0.05). It was observed that the majority of adolescents consumed energy drinks between 16.00-20:00 and 20.00-00:00 hours (p>0.05).