Onkoloji hemşirelerinin psikososyal bakım uygulamaları ve ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of psychosocial care practices and needs of oncology nurses
- Tez No: 621259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Onkoloji Hemşirelerinin Psikososyal Bakım Uygulamaları ve İhtiyaçlarının Belirlenmesi Bu çalışmada, Amerika Onkoloji Hemşireliği Birliği (ONS) grubunun oluşturduğu anketin Onkoloji Hemşirelerinin Psikososyal Bakım Uygulamaları ve İhtiyaçlarının Belirlemesi amacıyla Türkçeye uyarlamak ve uyarlanan ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Anket 4 soru sosyo demografik özellikleri içeren 20 soru Likert tipinde olan toplam 24 sorudan oluşmaktadır. Araştırma grubunu Onkoloji Hemşirelerinden 201 kişiden oluşturmuştur. Ölçeğin uyarlamasında Kapsam Geçerlilik Oranı (KGO) hesaplanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliği, Açıklayıcı faktör analizi (EFA) ile incelenmiş ve ölçeğin güvenilirliğinin değerlendirilmesinde Cronbach'ın alfa güvenilirlik katsayısı, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) değeri ve Barlett‟s küresellik testi yapılmıştır. Kapsam Geçerlilik Oranı (KGO) tüm maddeler için uzmanların uyuşma oranlarının %80 oranından daha yüksek olduğu gözlenmiştir. KMO değerinin çok iyi düzeyde olduğu (KMO:0.820) ve küresellik varsayımının sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Psychosocial Care Practices and Needs of Oncology Nurses In this study, it was aimed to adapt the questionnaire formed by the American Oncology Nursing Association (ONS) group to Turkish to determine the Psychosocial Care Practices and Needs of Oncology Nurses and to test the validity and reliability of the adapted scale. The study was made in descriptive type. The question naire consists of a total of 24 questions in the Likert type and 20 questions including socio demographic characteristics. The research group consisted of 201 people from Oncology Nurses. Scope Validity Rate (KGO) was calculated in the adaptation of the scale. Scope validity and expert opinions were evaluated in the adaptation of the scale. The construct validity of the scale was analyzed with Explanatory factor analysis (EFA) and Cronbach's alpha reliability coefficient, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value and Barlett es s sphericity test were performed to evaluate the reliability of the scale Scope Validity Rate (KGO) was observed to be higher than 80% of the experts' compliance rate for all items.