Tip 2 diyabetes mellituslu ve prediyabetli hastalarda osteoporoz ve ilişkili faktörler
Osteoporosis and related factors in patients with type 2 diabetes mellitus and prediabetes
  1. Tez No: 621260
  2. Yazar: DERYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER ONBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Osteoporoz; yapısal ve metabolik fonksiyonu bulunan kemiklerin mikro mimarisinin bozularak yoğunluğunda azalma ile giden sistemik bir hastalıktır. Osteoporoz belirgin morbidite ve mortalitesi olan bir hastalıktır. Tedavi edilmemiş hastalarda artmış kırık riski ile ilişkilidir. Osteoproz ve osteoporozun erken tanısı bu sebeple önemlidir. Diyabetes mellitus (DM) artmış iskelet kırıkları ile ilişkilidir. Yüksek prevalansta olan osteoporoz ve ilişkili kırıklar önemli bir sağlık sorunudur. DM'taki osteoporozun patofizyolojisinin anlaşılması için çok sayıda çalışma yapılmış olmasına rağmen, prediyabetle ilgili veriler çok kısıtlıdır. Bu çalışmada prediyabet ve tip 2 DM hastalarında osteoporoz ile ilişkili faktörler incelenmiştir. 01 Şubat 2019 - 01 Ocak 2020 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden prediyabet ve tip 2 DM hastaları çalışmaya alındı. Çalışmaya katılmak isteyen gönüllü hastalar bilgilendirilmiş bir onam formunu imzaladılar. Çalışmaya 29 kadın 6 erkek olmak üzere toplam 35 prediyabet ve 53 kadın 8 erkek olmak üzere toplam 61 tip 2 DM hastası alındı. 25-OH vitamin D düzeyi yeterli olan hastalar çalışmaya alındı. Bu kesitsel çalışmada kemik mineral dansiteleri lomber omurga ve femurda DEXA (dual energy x-ray absorptiometry) ile ölçüldü. Prediyabetik hastaların KMY (Kemik Mineral Yoğunlukları)'ları diyabetik hastalarına benzerdi, ancak DM li hastalarda lomber vertebralarda osteoporoz daha sıktı ve FRAX majör osteoporoz riski daha yüksekti. Çalışmamızda osteoporoz üzerine en etkili değişkenlerin yaş ve boy olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a systemic disease, which is characterized with deterioration of the microarchitecture structure of the bone, that itself has functional and metabolic properties. Osteoporosis is a disease with significant morbidity and mortality. Untreated patients are associated with increased fracture risk. Early diagnosis of osteopenia and osteoporosis is therefore important. Diabetes mellitus is associated with increased risk of skeletal fractures. The high prevalence of osteoporosis and associated fractures is an important health problem. Although a lot of studies have been made to understand the pathophysiology of osteoporosis in diabetes mellitus, there are only limited data for prediabetes. In this study osteoporosis and related factors were evaluated on participants with prediabetes and DM. Prediabetes and type 2 DM patients who applied to the Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic from 01 February 2019 to 01 January 2020 were included in the study. Volunteer patients who wanted to participate to the study undersigned an informed consent. 29 women and 6 men with prediabetes, and 53 women and 8 men with DM were included in to the study. Patients with sufficient 25-OH vitamin D levels were included in the study. Bone mineral densities at the lumbar spine and femur were evaluated by DEXA (dual energy x-ray absorptiometry) in this cross-sectional study. The BMD (Bone Mineral Density) of prediabetes patients were similar to diabetic patients, but osteoporosis at the lomber spine and FRAX major osteoporosis risk was higher in diabetics. In our study, the most effective variables on osteoporosis were observed to be age and height.