Hematopoetik kök hücre naklinde engraftman sürecinde TH22 hücrelerinin rolü
The role of TH22 cells in the engraftman process at hematopoi̇etic stem cell transplantati̇on
  1. Tez No: 621261
  2. Yazar: MELİKE ULUBAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: CD4+ T hücrelerin bir alt tipi olan ve IL-22 salgılayan Th22 hücrelerinin, infeksiyonda, kronik inflamasyonda, tümör gelişiminde, otoimmun hastalık patogenezinde ve hücre gelişiminde rol aldığı bildirilmiştir. Hematopoetik kök hücre nakli olmuş hastalardaki rolü ve taşıyan hücre sayıları bilinmemektedir. Bu çalışmada IL-22, IL-17A, TNF-α ve IFN- ꙋ taşıyan hücre sayıları, hematopoetik kök hücre nakli öncesinde ve engraftman döneminde çalışıldı. Yöntem: Hücrelerin; PMA, iyonomisin ve monensin ile uyarımına takiben hasta ve kontrol grubunda, CD3 ve CD4 double pozitif T hücrelerinde; IL-22, IL-17A, TNF-α ve IFN-ꙋ taşıyan mutlak lenfosit sayıları akan hücre ölçer ile belirlendi. Bulgular: Hasta grubunda kontrol grubuna göre IL-22, IL-17A, TNF-α ve IFN-ꙋ taşıyan mutlak lenfosit sayıları istatistiksel olarak düşük düzeyde saptandı ve engraftman döneminde de bu düşüklüğün devam ettiği görüldü. Diğer taraftan hasta grubunda, kök hücre infüzyonu günü (0.gün) ile engraftman dönemindeki sitokin taşıyan hücre sayıları karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Çalısmamızda, hematopoetik kök hücre nakli öncesi uygulanan hazırlama rejiminin etkisi ile düzeyleri düşmüş olan IL-22, IL-17A, TNF-α ve IFN-ꙋ gibi sitokinlerin engraftman döneminde artmadığı, taşıyan hücre sayılarının benzer kaldığı gözlendi. Bu konuda daha genis ölçekli prospektif calışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Th22 cells, a subtype of CD4+ T cells, secreting IL-22 have been reported to play role in infection, chronic inflammation, tumor development, autoimmune disease pathogenesis and cell development. The role and number of carrying cells in patients with hematopoietic stem cell transplantation is unknown. In this study, the number of cells carrying IL-22, IL-17A, TNF-α and IFN-ꙋ were studied before hematopoietic stem cell transplantation and during engraftment. Method: The cells; following stimulation with PMA, ionomycin and monensin, CD3 and CD4 double positive T cells in the patient and control groups; absolute lymphocyte counts carrying IL-22, IL-17A, TNF-α and IFN-ꙋ were determined by flow cytometry. Results: In the patient group, the absolute lymphocyte counts carrying IL-22, IL-17A, TNF-α and IFN-ꙋ were found statistically lower compared with control group. This was similar during the engraftment period as well. On the other hand, there was no statistically difference between day 0 (at stem cell infusion day) and engraftment period in terms of IL-22, IL-17A, TNF-α and IFN-ꙋ cytokine bearing cells in the patient group. Conclusion: In our study, decreased levels of cytokines such as IL-22, IL-17A, TNF-α and IFN-ꙋ by the impact of conditioning regimen performing before hematopoietic stem cell transplantation were not improved during the engraftment period and cytokine bearing cell count remained similar. Further prospective studies are needed in this regard.