Nefrometrik skor sistemlerinin kullanımı ile parsiyel nefrektomi sonuçlarının öngörülebilirliği
- Tez No: 621262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada renal kitle nedeniyle laparoskopik ve robotik parsiyel nefrektomi yapılan hastalarda en sık kullanılan nefrometrik skorlar olan RENAL, PADUA ve C-indeks skorlarını peroperatif ve fonksiyonel sonuçlar açısından karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğinde Ocak 2015-Haziran 2018 tarihleri arasında böbrek kitlesi nedeniyle nefron koruyucu cerrahi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Eksik verisi olan, soliter böbrekli olan, iskemisiz parsiyel nefrektomi gerçekleştirilen, birden fazla renal kitlesi olan, açık teknikle opere edilen ve takip süresi 1 yıldan kısa olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Laparoskopik ve robotik parsiyel nefrektomi yapılan 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların ameliyat öncesi kontrastlı görüntülemesi mevcuttu. Nefrometrik skorlar hastaların demografik özelliklerinden, cerrahi teknikten ve klinik sonuçlardan habersiz bir radyolog tarafından hesaplandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ek hastalıkları, RENAL, PADUA ve C-indeks skorları, operasyon tekniği, operasyon süresi (dk), sıcak iskemi süresi (dk), kanama miktarı (ml), patolojik sonuçlar ve renal fonksiyonel sonuçlar kaydedildi. Her üç skorun peroperatif ve renal fonksiyonel sonuçları öngörülebilirliği karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 58±11.4'tür. Tümör 43 (%55,1) hastada sol yerleşimli iken, ortalama radyolojik tümör boyutu 3.93±1.48 cm'di. Ortalama sıcak iskemi süresi 27.1±7 dk, ortalama operasyon süresi 147.2±40.6 dk olarak saptandı. Ortalama kanama miktarı 126.1±74.4 ml idi. 66 (%84.6) hastada malign patolojik sonuç rapor edildi. 1. yıl glomerular filtrasyon hızı ile operasyon öncesi glomerular filtrasyon hızı karşılaştırıldığında ortalama %6.81±12.05'lik bir azalma görüldü. Her üç nefrometri skoru ile çalışma parametreleri karşılaştırıldığında üç nefrometri skoru da sıcak iskemi süresi, renorrafi süresi, kanama miktarı ve operasyon süresini istatistiksel olarak anlamlı tahmin etmiştir. Ayrıca C-indeks nefrometri skorunda risk arttıkça glomerüler filtrasyon hızındaki azalma anlamlı olarak daha fazladır (p:0.037). Sonuç: RENAL, PADUA ve C-indeks için risk arttıkça sıcak iskemi, renorrafi ve operasyon süresinin uzadığı ve kanama miktarının arttığı görüldü. Ayrıca renal fonksiyonlar ile C-indeks arasında anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the clinical usefulness for prediction of outcome of laparoscopic and robotic partial nephrectomy using the RENAL, PADUA and C-index score. Materials and Methods: We analyzed imaging studies from 78 patients who underwent laparoscopic or robotic partial nephrectomy between January 2015 and June 2018 at Antalya Training and Research Hospital to assign RENAL, PADUA and C-index scores. We excluded patients with multiple renal tumors, solitary kidneys, missing data, shorter than 12 months follow-up and who underwent open partial partial nephrectomy. All patients underwent contrast enhanced computed tomography or magnetic resonance imaging preoperatively. An independent radiologist calculated the three nephrometry scores and was to blinded to patient characteristics, surgical approach and clinical outcomes. Preoperative demographics data (age, sex), nephrometry scores, perioperative outcomes (operation type, operation time, ischemia time, estimated blood loss), pathology features, and renal functional outcomes were recorded and evaluated. Results: The mean age of the patients in the study is 58 ± 11.4. While the tumor was located on the left in 43 (55.1%) patients, the mean radiological tumor size was 3.93 ± 1.48 cm. The mean warm ischemia time was 27.1 ± 7 minutes, and the mean operative time was 147.2 ± 40.6 minutes. The mean estimated blood loss was 126.1 ± 74.4 ml. Malignant pathological outcome was reported in 66 (84.6%) patients. When the first year glomerular filtration rate and preoperative glomerular filtration rate were compared, an average decrease of 6.81 ± 12.05% was observed. When all three nephrometry scores and study parameters were compared, all three nephrometry scores estimated warm ischemia time, renorraphy time, blood loss and operative time. In addition, as the risk increases in the C-index nephrometry score, the decrease in glomerular filtration rate is significantly higher (p: 0.037). Conclusion: All three nephrometry score are useful for predicting the warm ischemia time, estimated blood loss and operative time. The C-index may be more suitable than RENAL and PADUA for predicting postoperative renal function.