Akut üst gastrointestinal sistem kanaması ile acil servise başvuran hastalarda sağlık maliyeti giderlerini öngörmede aıms65 ve glasgow-blatchford skorlarının gücünün kıyaslanması
Comparison of aims65 and glasgow-blatchford scores to predict health cost expenses in patients presenting to the emergency department with acute upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 621263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMRE EROĞLU, UZMAN SERDAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut Üst Gastrointestinal Sistem Kanaması ile Acil Servise Başvuran Hastalarda Sağlık Maliyeti Giderlerini Öngörmede AIMS65 ve Glasgow-Blatchford Skorlarının Gücünün Kıyaslanması Amaç: Üst gastrointestinal sistem kanaması hastane başvurularında önemli ve maliyeti arttıran bir sağlık sorunudur. Bu çalışma ile; üst gastrointestinal kanaması ile acil servise başvuran hastalarda hastane sağlık maliyetlerini tahmin etmede AIMS65 (Albumin, INR, Mental durum değişikliği, Sistolik kan basıncı, yaş) ve Glasgow-Blatchford skorlarının kullanımını ve üstünlüğünü araştırmak amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde 01.06.2018-31.05.2019 tarihleri arasında acil servise başvuran 18 yaş üzerindeki üst gastrointestinal sistem kanaması olan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, komorbiditeleri, sigara, alkol kullanımları), vital bulguları (kardiyak tepe atımı, kan basıncı, periferik oksijen saturasyonu), Glaskow Koma Skoru (GKS), var ise kullandığı antikoalügan ilaçları, eritrosit replase edildiyse bunların süreleri, endoskopiye alınma süreleri, hastaların sonlanımları, AIMS65 ve Glasgow-Blatchford skorları (GBS) hesaplanarak kaydedildi. AIMS65 ve GBS risk skoru arasında Pearson Ki kare testi yapıldı ve istatistiki anlamına bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 151 hastanın %72,2'si (n=109) erkek ve %27,8'i (n=42) kadın idi. Hastaların yaşları 20 ile 99 yaş arasında değişmekte olup ortancası 64,0 (IQR=45-75) olarak tespit edildi. Hastaların en sık başvurduğu ay, Mart ayı idi (n= 21, %13,9). Hastaların %92,7'si (n=140) servisten taburcu olmuş, %1,3'ü (n=2) acil servisten taburcu edilmiş, %0,7'si (n=1) yoğun bakıma yatırılmış ve %4,6'sı (n=7) ölmüştü. AIMS65 ve GBS'u acil servis kliniği, acil servis dışı klinik ve toplam maliyet giderleri için incelendi. Her iki grupta da acil servis kliniği, acil servis dışı klinik maliyeti ve toplam klinik maliyetleri açısından istatistiksel anlamlılık ve zayıf korelasyon bulundu (AIMS65 için p değerleri: pacil=0,001 racil=0,26. pacildışı
Özet (Çeviri)
Comparison of AIMS65 and Glasgow-Blatchford Scores to Predict Health Cost Expenses in Patients Presenting to the Emergency Department with Acute Upper Gastrointestinal Bleeding Purpose: Upper gastrointestinal system bleeding is an important and costly health problem in hospital admissions. The aim of this study was to investigate the use and superiority of AIMS65 (Albumin, INR, Alterated mental status, Systolic blood pressure, Age) and Glasgow-Blatchford scores in predicting hospital health costs in patients admitted to the emergency department with upper gastrointestinal bleeding Material and Method: Patients with upper gastrointestinal bleeding over the age of 18 who applied to the emergency department between 01.06.2018-31.05.2019 in the Emergency Medicine Clinic of Umraniye Training and Research Hospital of Health Sciences University were included in the study. Demographic data of the patients (age, sex, comorbidities, smoking, alcohol use), vital signs (cardiac peak beat, blood pressure, peripheral oxygen saturation), Glaskow Coma Score (GCS), if available anticoalugative drugs, their duration of erythrocyte replacement, Endoscopy times, outcome of patients, AIMS65 and Glasgow-Blatchford scores (GBS) were calculated. Pearson chi-square test was performed between AIMS65 and GBS risk score and its statistical significance was examined. Findings: Of the 151 patients included in the study, 72.2% (n = 109) were male and 27.8% (n = 42) were female. The ages of the patients ranged from 20 to 99 years with a median of 64.0 (IQR = 45-75). The most frequently observed month was March (n = 21, 13.9%). 92.7% (n = 140) of the patients were discharged from the service, 1.3% (n = 2) were discharged from the emergency department, 0.7% (n = 1) were admitted to the intensive care unit and 4,6% (n = 7) died. AIMS65 and GBS were examined for emergency clinic, non-emergency clinic and total clinical cost expenses. In both groups, statistical significance and weak correlation were found in terms of emergency clinic, non-emergency clinic cost and total clinical costs (p values for AIMS65: pER=0,001 rER=0,26. pexceptER