Polikliniğe başvuran postmenopozal hastalarda sarkopeninin değerlendirilmesi
- Tez No: 907797
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUFAN ÇİNÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkopeni genellikle geriatrik popülasyonda görülen , postmenopozal dönemde gelişen hormonal değişikliklerden de etkilenen multifaktöriyel bir iskelet kası hastalığıdır. Kişilerin fonksiyonelliğini olumsuz etkileyerek hayat kalitesini düşürür. Çalışmamızda postmenopozal kadınların sarkopeni durumunun değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Nisan 2024 ve Ağustos 2024 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri ve Genel Dahiliye polikliniğine başvuran postmenopozal 300 kadın dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, medeni durumu, meslekleri, alışkanlıkları, komorbiditeleri, kullandıkları ilaçlar, antropometrik ölçümleri, laboratuvar değerleri ve son bir yıl içinde yaptırdıkları kemik mineral dansitometri değerleri kayıt edilmiştir. Sarkopeni riski tarama amaçlı SARC-F skoru (Strength, Assistance in walking, Rise from a chair, Climb stairs,and Falls); kas kuvveti ölçümü için el kavrama kuvvet ölçümü, kas kütlesi ve yağ oranı ölçümleri için biyoimpedans analizi (BİA) kullanılmıştır. Sadece kas kuvveti kaybı olanlar olası sarkopeni, kas gücü kaybına kas kütlesi düşüklüğü eşlik edenler konfirme sarkopeni kabul edilmiştir. 4 metre yürüme testi ile kas fonksiyonu değerlendirlmiş; konfirme sarkopenisi ve kas fonksiyon kaybı olan kişiler ciddi sarkopenik olarak adlandırılmıştır. Olası, konfirme ve ciddi sarkopeni“sarkopeni”başlığı altında toplanmış; bu hasta grubunda, yağ oranı >%41 gelenler sarkopenik obez (SO) olarak sınıflandırılmıştır. Sadece sarkopenisi (sarkopenik non-obez- S) olanlar, sadece obezitesi (non-sarkopenik obez- O) olanlar, her ikisine de sahip olmayanlar (non-sarkopenik non-obez-NSNO) diğer vücut fenotiplerini oluşturmuştur. Fonksiyonellik için Katz Günlük Yaşam Aktivitesi (GYA) ve Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktivitesi skalası (EGYA); yaşam kalitesi değerlendirmesi için ise EQ-5D-3L (European Quality of Life - 5 Dimensions - 3 Levels) testi kullanılmıştır. Taranan değerlerin sarkopeni üzerine olan etkileri tek değişken analizleri ve çoklu değişken Cox regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Vücut fenotipleri ve fonksiyonellik arasındaki ilişki ise Bonferroni düzeltmesi yapılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Değerlendirilen hastaların %44,7'si (n:134) sarkopenik bulunmuştur. Sarkopenik grubun %47.8'i (n=64) 65 yaş altında iken; %52.2'si (n=70) geriatrik bireydir. Sarkopenik grupta kronik hastalık sayısı, kullanılan ilaç sayısı ve polifarmasi durumu anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p 0,005, p 0,036, p 0,011). Benzer etyolojilere sahip olan osteoporoza sarkopenik grupta daha fazla rastlanmış; osteosarkopenisi olanlar katılımcıların %16,3'ünü (n=49) oluşturmuştur. Düşme öyküsü ve düşme korkusu sarkopenik grupta daha çok görülmüş olup; düşme korkusunun daha çok düşme deneyimi olan ve osteoporotik hastalarda olduğu gözlemlenmiştir. Albümin, testosteron ve IGF-1 düzeyleri sarkopenik grupta daha düşük görülmüş (p 0,022, p 0,004, p 0,034); estradiol düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p 0,314).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Sarcopenia is a multifactorial skeletal muscle disease commonly observed in the geriatric population, influenced by hormonal changes that occur during the postmenopausal period. It negatively affects the functionality of individuals and reduces their quality of life.. This study aims to evaluate the sarcopenia status of postmenopausal women. Materials and Methods: In our study, a total of 300 postmenopausal women who applied to the Geriatrics and General Internal Medicine outpatient clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between April 2024 and August 2024 were included. Data on patients' age, marital status, occupations, habits, comorbidities, medications, anthropometric measurements, laboratory values, and bone mineral density measurements performed in the past year were recorded. The SARC-F score (Strength, Assistance in walking, Rise from a chair, Climb stairs, and Falls) was used to assess the risk of sarcopenia; handgrip measurements were utilized for muscle strength assessment, and bioimpedance analysis (BIA) was employed to measure muscle mass and body fat percentage. Individuals with only muscle strength loss were classified as having probable sarcopenia, while those with muscle strength loss accompanied by low muscle mass were classified as having confirmed sarcopenia. The 4-meter walking test was used to evaluate muscle function, and individuals with confirmed sarcopenia and muscle function loss were designated as having severe sarcopenia. Probable, confirmed, and severe sarcopenia were collectively categorized under the term“sarcopenia,”and among this patient group, those with a body fat percentage greater than 41% were classified as sarcopenic obese (SO). Those with only sarcopenia (sarcopenic non-obese - S), those with only obesity (non-sarcopenic obese - O), and those without either condition (non-sarcopenic non- obese - NSNO) constituted the other body phenotypes. The Katz Activities of Daily Living (ADL) scale and the Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living (IADL) scale were used to assess functionality, while the EQ-5D-3L test was employed to evaluate quality of life. The effects of the screened values on sarcopenia were assessed through univariate analyses and multivariable Cox regression analyses. The relationship between body phenotypes and functionality was calculated using Bonferroni correction. Results: Of the evaluated patients, 44.7% (n=134) were found to be sarcopenic. Among the sarcopenic group, 47.8% (n=64) were under the age of 65, while 52.2% (n=70) were geriatrics. The number of chronic diseases, the number of medications used, and the status of polypharmacy were significantly higher in the sarcopenic group (p=0.005, p=0.036, p=0.011). Osteoporosis, which shares similar etiologies, was found to be more prevalent in the sarcopenic group, with individuals having osteosarcopenia constituting 16.3% (n=49) of the participants. A history of falls and fear of falling were more commonly observed in the sarcopenic group, with the fear of falling being particularly noted among those with prior fall experiences and osteoporotic patients. Levels of albumin, testosterone, and IGF-1 were found to be lower in the sarcopenic group (p=0.022, p=0.004, p=0.034), while no significant difference was observed in estradiol levels (p=0.314).