Yabancı sermaye şirketlerinin Türkiye'de girişim özgürlüğü
The Freedom of enterprisement of the foreign capital corporation in Turkey
- Tez No: 62131
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM Ö. KABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
TC KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK BÖLÜMÜ TEZ ÖZETİ YABANCI SERMAYE ŞİRKETLERİNİN TÜRKİYE'DE GİRİŞİM ÖZGÜRLÜ?Ü Ticaret serbestisi, Uluslararası Hukuk sujesi olan devletin münhasır yetkisi içindeki bir husustur. Devlet belirli sınırları içinde girişim özgürlüğünün tabi olduğu koşulları belirler. Girişim özgürlüğü, Uluslararası ve Ulusal mevuatlarda düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusu olan Yabancı Sermaye Şirketleri yabancılık niteliği taşımaları nedeniyle iç mevzuattaki özgürlükten ancak belirli koşullar altında yararlanabilirler. Yabancı Sermaye Şirketlerinin hangi koşullarla Türkiye'de faaliyette bulunabilecekleri iç hukukta dağınık olarak düzenlenmiştir. Yabancı Sermayeyi Teşvik mevzuatının düzenlemesinin yanısıra, pek çok kanunda yabancı yatırımcının tabi olacağı kurallar düzenlenmektedir. Bu konuda hüküm bulunan kanunlar, Bankalar Kanunu, Turizmi Teşvik Kanunu, Petrol Kanunu, Sigorta Kanunudur. Bu kanunlarda bu alanlardaki girişim özgürlüğünün koşulları belirlenirken, yabancı yatırımcılar için gerekli olan koşullar, ki bunların içinde en önemlisi sermaye şirketi olarak yapılanma gelmektedir, düzenlenmektedir. Girişim özgürlüğü uluslararası alanda, ikili ve çok taraflı anlaşmalarla düzenlenmiştir. Türkiye de pek çok ülke ile içerikleri ve koşulları hemen hemen aynı olan bu türden anlaşmalar yapmış bulunmaktadır. Bu anlaşmaların tümünün amacı, yabancılık niteliği taşıyan yatırımların güvenceye kavuşturulmasıdır. Günümüzde çok taraflı anlaşmalarla ekonomik bütünleşme gerçekleşmeye başlamıştır. Bu tür çok taraflı anlaşmalar arasında Avrupa Topluluğu (AT) anlaşması Türkiye açısından ayrı bir öneme sahiptir. AT ile gümrük birliğine gitmek suretiyle, bu anlaşmaya taraf ve bu topluluğa üye olabilmek için gerekli olan adımlardan birini atmış bulunmaktadır. Tezi Hazırlayan: Fatma Özcan Tez Danışmanı : Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu Tez Kabul Tarihi: 11.9.97 Tez Jüri Üyeleri : Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu Doç. Algun Çifter Yrd. Doç. Zehra Gönül Balkır
Özet (Çeviri)
TC KOCAELİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES PRIVATE LAW DEPARTMENT SUMMARY OF THE THESIS THE FREEDOM OF ENTERPRlSEMENT OF THE FOREIGN CAPITAL CORPORATION IN TURKEY Freedom of enterprisement, which precisely belongs to the authority of the state itself, is the subject of the International Law. The state restrains the freedom of enterprisement by the provisions. It is regulated in International and National Positive Laws. Foreign Capital Corporations, which is the subject of this study, utilizes the national positive law under certain conditions due to their being foreign. The provisions under which the Foreign Capital Corporations could activate in Turkey are regulated in a disorganized way. Besides these regulations, there are some other regulations about the foreign enterprisements in many different acts. The acts which concern these kinds of regulations are The Bank Act, The Tourism Encouragement Act, The Petroleum Act, The Insurance Act. In these Acts, while the provisions of the freedom of enterprisement are being stated, the provisions necessary for the foreign enterprisements are also regulated. Among these provisions the crucial one is the establishment of the capital corporation. In international area the freedom of enterprisement is regulated by bilateral and multilateral agreements. Turkey has also agreed with many countries about the subject, usually many of them having the same provisions. The objective of these agreements is to provide a guarentee for the foreign enterprisement. Today, through the multilateral agreements the commercial union is being realized. Europen Community (EC) has a great importance for Turkey. Having agreed about the Customs Union, Turkey has started up into a way which leads it to be a member of EC. Prepared by : Fatma Özcan Consulted by : Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu Acceptance Date: 1 1.9.97 The Jury : Prof. D. İbrahim Ö. Kaboğlu Assoc. Prof. D. Algun Çifter D. Zehra Gönül Balkır