Ortak girişim (joint venture) yöntemi ve gelişmekte olan ülkelerdeki uygulaması
Joint venture method and its applications in developing countries
- Tez No: 87943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Şirketlerin kendi ülkeleri dışında ticaret ve yatırım yapmaları tarihte çok eskilere dayanmaktadır. Ancak günümüzde globalleşme çerçevesinde uluslararası pazarlardaki şirket bütünleşmeleri yaygınlaşmış, dünyada yabancı sermaye pazarı önem kazanmıştır. Şirketler dış pazarlara girmede (uluslararasılaşmada) çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Bu yöntemlerden birisi de ortak girişim (joint venture) yöntemidir. Bu yöntemde şirket diğer şirket veya şirketlerle ortaklık kurar. Ortak girişim yönteminde; doğal olarak yabancı ortak veya ortaklar, yerli ortak veya ortaklar, yatırımın gerçekleştirildiği ülke, oluşumdan kendi hesaplarına kazanımlar beklemektedirler. Tarafların sahip oldukları farklı beklentiler olduğu gibi ortak beklentileri de bulunmaktadır. Tezimizde bu yöntem, uluslararası boyutta ve özellikle gelişmiş ülke şirketlerinin gelişmekte olan ülkelerde oluşturdukları ortak girişim yatırımları kapsamında incelenmiştir. Gelişmekte olan ülkeler sanayileşmede ve teknolojik ilerlemede geri kalmışlardır. Gelişmiş ülkelerle aralarındaki farkı kapatmayı hedeflemektedirler. Bunun yanında gelişmiş ülkelerdeki şirketler, talep fazlası üretimlere sahip, yeni pazar arayışları içinde olan, ucuz işgücü ve hammadde olanaklarını değerlendirmek amacında olan oluşumlardır. Sonuçta dünyadaki yabancı sermaye pazarında arz ve talep sözkonusudur. İki ya da daha çok şirketin bir girişimi beraber oluşturmak ve bir ekonomik faaliyeti yerine getirmek üzere biraraya gelirken imzaladıkları iş anlaşması olan ortak girişim yöntemini bir şirketin dış pazarlara giriş metodu olarak seçmesinde birçok neden etkilidir. Bu nedenler, temelde işletmenin yapısının oluşturduğu iç faktörler ve çevresi, hedef pazarın yapısı, kendi ülkesindeki faktörler gibi dış faktörlerin birlikte etkileşimi ile oluşmaktadır. Ortak girişim yönteminin avantajları olduğu gibi dezavantajlarının da bulunduğu görülmüştür. Her iki yönünün bilinmesi, önceden gerekli planların yapılması ve önlemlerin alınması ile avantajların çoğaltılması, dezavantajlarınise azaltılması, en azından şirketin olumsuz faktörlere karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Çokuluslu şirketler gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımlarında doğal olarak öncelikle kendi çıkarlarını hedeflemekte, gelişmekte olan ülkeler de konuya ihtiyatlı yaklaşmaktadırlar. Yabancı sermaye akışının sadece gelişmekte olan ülkelere doğru bir eğilim olmadığı, hatta daha çok miktarlarda gelişmiş ülkelere doğru olduğu görülmüştür. Bu çerçevede, yabancı sermayenin ülke kalkınmasında önemli yere sahip olduğu tesbit edilmiş, maksimum kazanç sağlayacak şekilde ortak girişim yönteminin kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren ortak girişim yatırımlarının bir kısmına posta yoluyla gönderilen anket sonuçlarına göre; araştırmamıza katılan ortak girişim yatırımlarının en çok imalat daha sonra sırasıyla hizmet, tarım, maden sektörlerinde faaliyet gösterdikleri, tarım ve maden sektörlerinin çok az rağbet gördüğü, araştırma kapsamındaki ortak girişim yatırımlarının uzun vadeli yatırımlar olduğu, yurtdışı pazarı hedefledikleri sonuçlan elde edilmiştir. Böylece Türkiye'deki ortak girişim yatırımlarının yapıları, özellikleri, olumlu ve olumsuz yönleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçları yorumlanmış, diğer bölümlerde incelenen teorik bilgilerle harmanlanmış ve sonuçlar çıkarılmıştır. Ortak girişim yönteminin bilgi sahibi olunarak, bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiği, taraflar arasında yapılan anlaşmaların açık ve detaylı yapılması gerektiği, oluşturulan şirkette taraflar arasında iletişimin devamlı olması gerektiği, gelişmekte olan ülkelerin yabancı sermayeyi yasalarla kontrol altında tutması gerektiği, yerli ortakların yabancı ortağa bağımlılığı azaltıcı veya yokedici şekilde yatırımı oluşturmaları, yatırımların ihracata yönelik de olması gerektiği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developing countries need foreign investments to reach to the industrialization level of the developed countries. The companies in the developed countries need new markets, cheap raw materials etc. So, there is a market for foreign capital in the world. In our study, we analyzed the transfer of foreign capital from the developed countries to the developing countries. In terms of globallisation in the world, multinational companies make investments in other countries. One of the methods they use is joint ventures. In joint ventures, foreign companies make partnership with the local companies. There are a lot of reasons for a company to choose joint venture investment method. These reasons are basicly the results of internal factors that are formed by structure of company and results of external factors that are formed by environment of the company, structure of its market and factors of its own country. There are both advantages and disadvantages of joint venture investments. Both of them must be known, necessary plans and precautions must be performed to gain maximum advantages and minimum disadvantages, at least in terms of the company and in terms of the country that foreign capital have made investments to be prepared for future events. Multinational companies, naturally, give importance to their own purposes when making investments abroad and developing countries are cautious about foreign capitals coming to their countries. However, It is a fact that, foreign investments are very important in a country's development level. Joint venture investment method must be used by developing countries in the way to gain maximum benefits from investments. According to the questionnaire in our thesis that is applied to some of joint venture investments located in Turkey; these investments are at most manufacturing investments the others are services, agriculture and mining sectors respectively. Examined joint ventures in our study are long term ininvestments and have also foreign market as a target market of their company. Comments are stated to each question in the questionnaire by considering theoretical informations in other chapters. Of course there are advantages and disadvantages of joint venture investments for both sides as we stated before. Since it is a new method in the world, it is important to have enough knowledge about it and about its applications. So that developing countries, local companies and foreign companies get maximum gain from the joint venture investments. IV