Meme kanseri hastalarında, bazı agnor parametreleri ile nötrofil-lenfosit oranının karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation by comparing some agnor parameters and neutrophil-lymphocyte ratio in breast cancer patients
- Tez No: 621317
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Meme kanseri kötü huylu tümörler ve insan neoplazmaları içerisinde en yaygın olanlarından biridir. Meme kanseri, dünyada giderek daha fazla yaygınlaştığından canser prognastik markırları da araştırmalar için artan bir öneme haiz olmaktadır. Bu çalışmada, hücre çoğalması markırlarından olan NOR (Çekirdekçik Oluşturan Bölge) proteinleri ile inflamatör markırlarından olan Nötrofil/lenfosit oranlarının karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. AgNOR boyama tekniği ardından toplam AgNOR alanı/çekirdek alanı (TAA/ÇA) ile nötrofil/lenfosit (N/R) oranı karşılaştırarak incelenmiştir. Bu çalışma 22 malign (1148 hücre çekirdeği) ve 10 benin hasta (551 hücre çekirdeği) katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common malignant tumors and one of the human neoplasms. Breast cancer affects humans in most countries in the World. Therefore, the cancer prognostic markers are becoming increasingly important for cancer research. Argyrophilic nucleolar organizing region associated proteins (AgNORs) have been widely applied in a variety of cell proliferation studies in different cancers types. The aims of this study were to distinguish benign breast lesions from invasive ductal carcinoma (IDC) via AgNOR count and AgNOR total surface area/ nuclear surface area (TAA/ÇA) proportions in the nuclei on tissue sections materials. Furthermore; the inflammatory markers neutrophil/lymphocyte ratios and TAA/ÇA ratios were compared and evaluated. In this study, twenty-two women patients (1148 nucleus) whose pathological results were compatible with malign lesions and 10 women patients (551 nucleuses) whose pathological results were compatible with benign lesions were investigated.