Dahiliye hastalarında sağlık anksiyetesinin sağlıklı beslenme takıntısı ve sağlık programlarını izleme motivasyonuna etkisi
The effect of health anxiety on healthy nutrition obsessions and motivation of monitoring health programs in internal medicine patients
- Tez No: 621322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma dahiliye hastalarında sağlık anksiyetesinin sağlıklı beslenme takıntısı ve sağlık programlarını izleme motivasyonuna etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir devlet hastanesinin dahiliye kliniklerinde yatan tüm hastalar, örneklemini ise bu hastalar arasından araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 57 birey oluşturmuştur. Veriler, genel bilgi formu, Orto-11 testi, Sağlık Anksiyetesi Envanteri ve Sağlık Programlarını İzleme Motivasyonları Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Yaş ortalamaları 53,84±17,50 olan olguların %35,1'i erkektir. Olguların Sağlık Anksiyetesi Envanteri'nden aldığı toplam puan ortalaması 30,77±9,57, Ortoreksiya Ölçeği'nden 24,98±6,40 ve Sağlık Programları İzleme Motivasyon Ölçeği'nden 70,43±18,66'dır.
Özet (Çeviri)
This researchwasconducted to examine the effect of health anxiety on health nutrition obsessions and motivation to monitor health programs in internalmedicinepatients.Thepopulation of the studyconsisted of all patientshospitalized in the internalmedicineclinics of a publichospital, and the sampleconsisted of 57 individualswho met the inclusioncriteria and agreed to participate in the study. The data were collectedthrough general information form, Ortho-11 test, Health Anxiety Inventory and Health Programs Monitoring Motivations Scale.35.1% of cases with a mean age of 53.84±17.50 are men. The total score average of the patientsreceived from the Health Anxiety Inventory is 30.77±9.57,the Ortholexia Scale is 24.98±6.40 the Health Programs Monitoring Motivation Scale is 70.43±18.66.