Diyabetik ketoasidozlu ve ketozlu çocuklarda elektrokardiyografik değişiklilkler
electrocardiographic changes in children with diabetic ketoacidosis and ketosis
  1. Tez No: 621321
  2. Yazar: ECE HALİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURŞİT APA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş-Amaç: Diyabetik ketoasidoz (DKA), T1DM'un hayatı tehdit eden en önemli ve en ciddi akut komplikasyonudur. Önceki yıllarda DKA'nın mortalite oranı %100'lerde bildirilirken günümüze kadar bu oran %2-10 arasına kadar gerilemiştir. Özellikle, atak sırasında meydana gelen ritm bozuklukları, akut miyokard infarktüsü ve kardiyak arrest gibi komplikasyonlar %2-10 arasında mortaliteye neden olmaktadır. Amacımız, DKA sırasında EKG'de oluşacak QTc uzaması, ST-T değişikliği, bradikardi ve diğer değişikliklerin saptanması ve buna neden olabilecek elektrolit imbalansı, ketozis ve asidoz ile olan ilişkisinin değerlendirilmektir. Gereç-Yöntem: S.B.Ü Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Acil Servis kliniğine 10 Ekim 2019 – 1 Şubat 2020 tarihleri arasında DKA sebebi ile başvuran 0-18 yaş arasındaki çocuklar prospektif olarak çalışmaya alındı. Demografik özellikler, DKA dereceleri, laboratuvar bulguları, kan gazı analizleri değerlendirildi. Hastalara başvuru sırasında ve tedavi sonrasında 12 derivasyonlu EKG çekimi yapıldı. EKG'lerde sinüs ritmi dışında görülen tüm ritmler patolojik olarak kabul edildi. Çekilen EKG örneklerinden RR mesafesi, QRS süresi, QT aralığı, ve Tp-e aralığı ölçüldü. Bulgular: Toplamda 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların medyan yaşı 10.0 yıl (10 ay-17) olup Kız/Erkek oranı 1.14/1 idi. Hastaların %30'unda hafif DKA, %23.3'ünde orta DKA, %26.7'sinde ağır DKA ve %20'sinde de ketozis saptandı.
Özet (Çeviri)
Background &Aim: Diabetic ketoacidosis (DKA) is the most serious and life-threatening complication of T1DM. In previous years, the mortality rate of DKA was 100%, but this rate has decreased to 2-10% until today. In particular, complications such as rhythm disturbances, acute myocardial infarction and cardiac arrest during attacks cause mortality between 2-10%. Our aim is to determine the QTc prolongation, ST-T change, bradycardia and other changes that will occur in ECG during DKA and its relationship with electrolyte imbalance, ketosis and acidosis. Material & Methods: Patients who admitted to SBU Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Education and Training Hospital pediatric emergency department between 10 October 2019 - 01 February 2020 with a diagnosis of DKA were prospectively identified. Patient demographics, , laboratory evaluation, blood gas results were recorded. ECG was performed on the all patients at the time of admission and after DKA treatment. RR distance, QRS time, QT interval, and Tp-e interval were measured from the ECG samples. Results A total of 30 patients were included in the study. The median age of the cases was 10.0 years (10 months-17) and the female / male ratio was 1.14/1. Mild DKA was found in 30% of the patients, moderate DKA in 23.3%, severe DKA in 26.7% and ketosis in 20%.