Avrasya Üniversitesi öğrenci laboratuvarlarının risk değerlendirmesi
Risk assessment of the student laboratories of Eurasia university
- Tez No: 621323
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uygulamalı eğitim yapan programlarda laboratuvar eğitimleri vazgeçilmezdir. Bu laboratuvarlarda çalışanlar birçok tehlike ve risklerle karşı karşıyadır. Bu çalışmada Avrasya Üniversitesi'nde uygulamalı eğitim öğretim yapılan Kimya, Diş Protez, Patoloji ve Tıbbi Laboratuvarları çok tehlikeli işyeri sınıfında olup mutlak suretle 30 Haziran 2012 Tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği olarak çıkartılan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca risk değerlendirmelerinin yapılması ön görülmektedir. Bu tez çalışma kapsamında, Avrasya Üniversitesi öğrenci laboratuvarlarını risk değerlendirmesine tabi tutarak daha sağlıklı, güvenli çalışma ortamları oluşturmayı çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumayı hedeflemektedir. Öncelikle risk değerlendirme yöntemlerinden Çeklist(Checklist) metodu ile laboratuvarlarda ön tehlike analizi yapılarak tehlikeler belirlenmiştir. İkinci aşama olarak belirlenen tehlikeler ve bu tehlikelerle ilgili riskler 5X5 L Tipi Matris metodu ile değerlendirilmiş olup elde edilen sonuçlar irdelenmiş; Kabul edilemez riskler, Orta Düzey riskler yeniden değerlendirmeye tabi tutularak kabul edilebilir risk seviyesine düşürülebilmesi için alınması gereken uygun önlemler belirtilmiş çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Laboratory training plays a crucial role in applied education programs. Employees in these laboratories face many hazards and risks. In this study, since the laboratories of Chemistry, Dental Prosthesis, Pathology, and Medical in Avrasya University, which have been applied education and training actively, are in a very risky workplace category, according to the Occupational Health and Safety Risk Assessment issued pursuant to the Occupational Health and Safety Law No. 6331 published in the Official Gazette dated 30 June 2012, risk assessments are expected to carry out. The purpose of this research is not only to create healthier and safer working environment, but also to protect employees from workplace injuries and diseases by subjecting the student laboratories at Avrasya University to risk assessment. Through the Checklist process, which is a method of the risk assessment, hazards were first determined by performing hazard analysis in laboratories. In the second step, the hazards and the risk associated with these hazards were assessed by using the 5x5 L Type Matrix model. The findings Unacceptable and Intermediate risks obtained in the second step have been reevaluated, and then appropriate measures have been identified to minimize them to a reasonable level of risk and some recommendations have been made on this.